Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUMDAN SONRA ADET DÜZENİ NASIL OLUR?

Doğumdan sonra adet düzeni nasıl olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Zahide Küçük’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

10.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası adet düzeni nasıl olur? Doğum sonrası kanamalar ne kadar sürer? Doğumdan sonra adet kanaması ne zaman başlar?

DOĞUM SONRASI KANAMA (LOŞİA) NE KADAR SÜRER?

Doğumdan sonra düzenli olarak bebeklerini emziren annelerde adet kanaması

Doğum sonrası kanama ortalama 6 hafta kadar devam eder. “Loşia” olarak bilinen bu kanama, ilk günlerde normal adet kanamasından biraz daha fazladır. Kırmızı renkte olan bu kanama zamanla azalarak kahverengiye ve daha sonra sarımsı beyaz renge dönerek biter.

Loşia sona erdikten sonra emzirmeye devam ediliyorsa adet kanamasının başlama süresi daha geç olabilir. Bunun nedeni emzirme nedeniyle salgılanan hormonlardır.

DOĞUMDAN SONRA ADET KANAMASI NE ZAMAN BAŞLAR?

Doğumdan sonra düzenli olarak bebeklerini emziren annelerde adet kanamasının 6 ay içinde başlamasını bekleriz. Fakat anne çok düzenli ve sık aralıklarla emziriyor, gece emzirmesi de fazla ise adet kanamasının başlaması 18 aya kadar da uzayabilir. Bununla birlikte adet kanaması başlasa bile anne emzirmeye devam ettiği sürece kanamaları düzensiz olabilir.

DOĞUM SONRASI ADET KANAMALARI NE ZAMAN DÜZENE GİRER?

Emzirme döneminin bitmesiyle birlikte adet kanamalarının da düzene girmesini bekleriz. Emzirmeyen annelerin adet kanaması genellikle 1-2 ay sonra başlar, ancak 6 aya kadar gecikmesi de beklediğimiz bir durumdur.

DOĞUMDAN SONRA ADET GÖRÜLMEZSE GEBE KALMA İHTİMALİ VAR MI?

Doğumdan sonra adet görmemeniz gebe kalamayacağınız anlamına gelmez. Bu dönemde adet olmasanız da yumurtlamanız başlar, bu da gebe kalmanıza neden olabilir. O yüzden gece dahil çok sık ve düzenli emziriyorsanız doğumdan 6 hafta sonra doktorunuzun önerdiği size uygun bir korunma yöntemi ile korunmalısınız. Düzenli ve sık emzirmiyorsanız doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalısınız.

Yayın tarihi: 10.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.