Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL Mİ?

Doğum sonrası saç dökülmesi normal mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Cansel Köse Gürer’ye YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr.
 
 

08.05.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur? Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi normal midir? Uzmanından yeni annelere öneriler…

Saçlar üç farklı evrede gelişimlerini tamamlarlar. Normalde kıl kökleri farklı farklı evrelerdedir. Herhangi bir dönemde saçların % 10’u geçiş ya da dinlenme evresindedir. Günlük olarak 50 ila 100 adet saç kılı dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bazı durumlarda bu oranlarda değişiklikler oluşur ve aşırı saç dökülmesi gelişir. Kadınlarda gelişen bu ani ve aşırı saç dökülmesinin sebeplerinin başında doğum gelir. Doğum sonrası saç dökülmesi çok sık rastlanılan bir problemdir. Gebelik döneminde sıklıkla dökülme yaşanmazken, doğum sonrası hormonların normal seviyelere inmesi ile birlikte dinlenme evresindeki tüm saçların yoğun bir şekilde dökülmesi ile sıkıntılı bir süreç başlar. Ancak bu durum normal şartlarda en fazla bir iki yıla kadar düzelir, saçlar normal düzeyine gelir.

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI ÖNLEMLER

Öncelikle bu tür bir problem yaşayan hastalar rahatlatılmalı ve bu durumun doğum sonrası sık karşılaşılan bir şey olduğu anlatılmalıdır. Kıl köklerinin ve kıl şaftının tamamen normal olduğu, hiç zarar görmediği doğum yapmış kadınlara açıklanmalıdır. 

Saç dökülmesinin çok yoğun olduğundan şikayet eden ve yakın zamanda doğum yapmış bir hastanın mutlaka diğer kan tetkiklerinin yapılması gereklidir. Eksik vitamin ve minerallerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Demir eksikliği, vitamin eksiklikleri, çinko eksikliği, tiroid bezi hastalıkları açısından tetkik edilmelidir. Herhangi bir bozukluk olması halinde bu eksikliğe yönelik destek verilmelidir. Herhangi bir eksiklik ya da bir anormallik olmaması durumunda saçı destekleyen vitamin ve minerallerden zengin meyve sebze ağırlıklı bir diyet uygun olacaktır. Ayrıca bu dönemde saça zarar verici uygulamalardan kaçınılmalı, saçlar olabildiğince doğal bir şekilde desteklenmelidir.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı
Dr. Cansel Köse Gürer

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 08.05.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.