Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR?

Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

15.05.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası saç dökülmesi annelerin endişe ettiği bir durumdur. Bu durum anne adaylarını strese sokabilir.

Anneler saçlarının dökülmemesi için birçok yol dener. Doktorlara, kuaförlere danışırlar. Bir bayanın saçlarına gelecek ufacık bir problem bayanların canının sıkılmasını sağlayacaktır.

DOĞUMDAN İLK 3 AY SONRA GÖRÜLEBİLİR

Kadınlarda doğumdan sonra 3-6 ay arasında görülen yoğun saç dökülmesi neredeyse doğum yapan kadınların çoğunun en büyük şikâyetlerindendir. Doğum sonu dökülen bu saçlar anormal bir durum değildir. Doğumdan sonra birçok kadının saçları dökülür. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur.

KİMYASAL KULLANMAYIN

Doğumda çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonları doğumdan sonra birden düştüğünden dolayı bazı etkilere yol açmaktadır. Bu etkilerden birisi de saç dökülmesidir. Östrojen ve progesteron hormonunun etkisiyle gebelikte saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Bundan dolayı hamilelik sonrasında saç dökülmesi olur. Saç dökülmemesi için doktorunuza danışmadan bir kimyasal kullanmayınız. Lohusalık döneminde bu tür ilaçlar yan etki yapabilir.

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal bir olay olduğu için kendiliğinden geçecektir. Bundan dolayı tehlikeli olabilecek ürünler kullanmamalısınız. İçinizi rahatlatmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Toparlayacak olursak doğum sonrası saç dökülmesi normal bir durumdur. Bu durum anneleri çok strese sokar. Saç dökülmesi doğumdan sonra 3-6 ay arasında görülen yoğun saç dökülmesi normal bir durumdur. Bu durumda endişelenmenize ve korkmanıza gerek yoktur. Bu gibi durumlar normaldir.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Doğumdan sonra saç dökülmesinin nedeni ise hamilelikte çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Doğumdan sonra bu hormonların seviyesini birden düştüğü için saç dökülmesi olur. Bu durum normaldir. Annelerin bu durumda endişelenmelerine gerek yoktur. Kadınlar saç dökülmesi için birçok kimyasala da başvurabilirler. Kadınlar kimyasallara başvurmamaları gerekmektedir. Annelerin ilk başta doktorlarına danışıp, bir ilaç veya kimyasal kullanmak için izin alınması gerekmektedir. Genelde doktorlar buna izin vermezler. Bu dönem doğal ve normal bir dönemdir. Bunun için hiç müdahale etmeden normale döneceğinden doktorlar da ek bir müdahaleye ihtiyaç duymazlar. Saç dökülmeleri 3-6 ay sonra normale dönmüş ve dökülmeler azalmış olmazsa doktorunuz o zaman size gerekli olan bölüm ve ilaçlara başvurmanızı tavsiye edecektir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 15.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.