Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI CİNSEL İSTEKSİZLİK YAŞAMAK NORMAL Mİ?

Doğum sonrası cinsel isteksizlik yaşamak normal mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

18.05.2017 - 00:10 | Son Güncelleme:

Doğumdan sonra kadınların en büyük şikayetlerinden biri de cinsel isteksizliktir. Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu isteksizlik onları mutsuz hissettirebilir.

Bu isteksizlik özellikle emziren annelerde daha fazladır. Bunun sebebi ise emzirme zamanında çok fazla salgılanan prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu süt salınımını sağlar. Bu hormonun diğer bir etkisi ise cinsel isteksizliktir. Bu prolaktin hormonu cinsellikte en önemli hormon olan östrojen ve androjen hormonlarını baskılar. Bu hormonları baskıladığı için de kadınlarda cinsel isteksizlik meydana gelir.

EŞLER DESTEK OLMALI

Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu problemi yaşayan kadınlar mutsuz olurlar ve psikolojik olarak kendilerini eksik hissederler. Bu doğumdan sonra birçok kadının şikâyetidir. Aslında kadınların en merak ettiği konu bu isteksizlik ne zaman geçecektir? Kadınların genelde isteksizlik süresi doğumdan sonraki ilk 3 aydır. Bu süre daha da uzarsa doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Kadınlarda bu dönemde verilebilecek en iyi destek eşlerinden gelen destek olacaktır. Elbet bu isteksizlik bir süre sonra son bulacaktır. Eşlerin bu durumda kadınların yanlarında olmaları ve onlara güven vermeleri en önemli noktadır. Kadınlar bu dönemde kendilerini eksik ve güvensiz hissederler, bundan dolayı eşlerin, kadınlarına onun öyle olmadığını ve hala sevdiği kadın olduğunu hissettirilmelidir.

BU GEÇİCİ BİR SÜREÇTİR

Eğer bu süre ortalama 3 ayı geçerse doktorunuza danışabilirsiniz.

Kısacası doğum sonrası cinsel isteksizlik normaldir. Bu isteksizlik çiftleri mutsuz edebilir. Özellikle bu isteksizlik emzirmeyen kadınlara oranla emzirenlerde daha çoktur. Bunun sebebi ise hormonlardır. Bu gibi değişiklikler normaldir. Fakat 3 ayı geçtikten sonra doktorunuzla görüşün. Bu dönemde psikolojik olarak da yıpranmış olunabilir. Bunun etkisiyle de cinsel isteksizlik olabilir. Bunun için yardıma ihtiyaç duyulursa yardım da alınabilir.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 18.05.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.