Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM ŞEKLİ NE ZAMAN VE NASIL BELİRLENİR?

Doğum şekli ne zaman ve nasıl belirlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ebru Ünal’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

26.08.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kadınların kendilerine ve bebeklerine güvenmeleri, doğru bilgiler edinmeleri, doğum şekli ve zamanına karar vermek açısından çok önemlidir. Op. Dr. Ebru Ünal, doğum şekline neye göre karar verilmesi konusunda anne adaylarını bilgilendiriyor.

Gebe olduğunu öğrendikten sonra mutluluktan başı dönen birçok kadının doğumu yaklaştıkça kaygıları artar. Hamile kalmak, bebeği büyütmek tamam da doğurmak sanki bir ütopya, ulaşılması zor bir son gibi görünür. Özellikle doğum şekli ve zamanı hakkında aile fertlerinin kötü hikayeleri olduğunda kadının kafası çok karışır.

İnsan gebeliği 285 gündür. Bu aslında 42 hafta demektir. Kadının gebe kalma tarihinden yaptığı hesaplama ile doktorun yaptığı gebelik haftası hesabı birbirini tutmayacaktır. Doktorlar, adetin ilk gününü kullanarak gebelik haftası ve doğum zamanı hesaplaması yapar. Bu nedenle kadınların ilişkiye girdiği ve gebe kaldığı zamana göre iki hafta küçük hesaplamış olurlar. Ama nihayetinde doktorların verdiği tarih ile 9 ay 15 günü hesaplayan kadının doğum tarihi aynıdır.

GEBELİĞİN SON HAFTALARINDA BEBEĞİN DURUMU

gebeliğin son haftaları

Gebeliğin ilk haftaları kadar son haftaları da bebek için çok önemlidir. Unutmamalısınız ki gebeliğin son günlerinde de bebek dünyaya gelmeden önceki son hazırlıklarını yapar. Bebeğin karaciğer, beyin, barsak gibi organları hamileliğin son haftalarında gelişmeye devam eder.

40. HAFTADAN SONRA DOĞUM

40. haftadan sonra doğum

Gebeliğin 40. haftasına kadar bebeklerin büyük çoğunluğu doğar. Ama %20-30 bebek 40 haftadan sonra doğar. 41 haftadan sonra doğan bebek oranı ise %10 civarındadır. 42 haftadan sonra doğum %1-2 gibidir ve doktorlar bu sürenin geçilmesine izin vermezler.

DOĞUMU ŞEKLİNE KARAR VERİRKEN…

doğum şekli

Doğum şeklini kesinlikle bebeğiniz ve siz belirlemelisiniz.

Gebelik ilerledikçe bebeğinizin duruş şekli değişir. Yedinci ve sekizinci ay civarında ters olan bebeklerin %95’i normal yani baş duruşuna geçerler. Bu nedenle bebeğinizin ters durmasına takılmayın. Zaman ilerledikçe o en rahat doğacak duruşu alır.

Normal doğumu engelleyecek en ciddi sorunlardan birisi plasenta yani bebeğin eşinin rahim ağzını kapatıyor olmasıdır. Bu durum çok nadir görülür. Gebelikte sigara kullanmak bu ihtimali artırır.

Doğal olan, kadının fizyolojik yoldan doğumunu yapmasıdır. Normal vajinal doğum vajende genişleme, ilişkide his kaybı, bebekte herhangi bir zarar yapmaz. Bilakis normal doğan bebeklerde allerji daha az olur, daha zeki olurlar.

Annenin sağlık durumundan kaynaklanan sorunlarda sezaryen düşünülebilir. Daha önce 2 kere sezaryen olmuş kişilere normal doğum önerilmez.

Hamile kadınları çok korkutan diğer şey, bebeğin kakasını yapması veya bebeğin kakasını yemesi meselesidir. Bebeklerin %4’ü, mekonyum denen kakasını, anne karnında yapabilir. Eğer gebenin herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve doğum için her şey normal devam ediyorsa bu kadınların normal doğurmasında ne bebek ne de anne için bir sakınca yoktur. Sadece bu ihtimalden korkarak, gününüzden önce doğurmayı veya doğum şeklinizi değiştirmeyi düşünmeyin.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yayın tarihi: 26.08.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.