Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.09.2018 - 14:37 | Son Güncelleme:

Erken gebelik haftasında ultrasonografi cihazının gelişmişliği bağlı olarak cinsiyetin 13–16 gebelik haftasında belli olabileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Filiz Candan Topuz, ancak bu dönemde genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini ifade ediyor.

Cinsiyetin belirlenmesinin gerekli olduğu bazı zorunlu durumlardan bahseden Topuz, ailesinde hemofili, renk körlüğü ve kas erimesi gibi X kromozomuna bağlı geçen otozomal resesif hastalıkları taşıyan gebelerde, bebeğin bu hastalıkları taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için cinsiyet tayini gerektiğini söylüyor.

Ultrasonografi ile anne karnında bebeğin cinsiyetinin tespiti, gebelik haftasına bağlı olarak mümkündür. Erken gebelik haftasında cinsiyet belirlenmesi, bakılan ultrasonografi cihazının gelişmişliğiyle de ilgilidir. Yaklaşık 13-16. gebelik haftasında cinsiyet görülebilir. Özellikle erkek bebekler erken tanınabilir. Ancak erken gebelik haftasında genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini belirten Topuz, kız bebeklerin tespitinin bu nedenle daha geç olduğunu söylüyor.

CİNSİYET TAYİNİ BAZI DURUMLARDA ZORUNLU

Cinsiyet tayininin gerekli olduğu bazı zorunlu durumlardan söz eden Topuz, ailesinde hemofili, renk körlüğü ve kas erimesi (Duchenne tipi kas distrofisi) gibi X kromozomuna bağlı geçen otozomal resesif hastalıkları taşıyan gebelerde, bebeğin bu hastalıkları taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için cinsiyet tayini gerektiğini kaydediyor. Bu hastalıklarda anne taşıyıcıdır

Cinsiyeti prenatal tanı testleri, amniosentez (amnios suyunun incelenmesi) ve CVS (plasentadan biopsi alınması) ile kesin olarak saptamak mümkün olduğunu söyleyen Topuz, ancak bu şekilde fetusun cinsiyetinin belirlenmesine bahsettiği durumlarda izin verildiğini belirtiyor.

ACABA BEBEĞİNİZ KIZ MI OLACAK YOKSA ERKEK MI?

CİNSİYET HESAPLAMA PROGRAMI

Yayın tarihi: 19.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.