Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE ADAYLARININ YENİ TERCİHİ: “AYAKTA DOĞUM”

Anne adaylarının yeni tercihi: “Ayakta Doğum”
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
08.08.2018 - 15:29 | Son Güncelleme:

Hamilelik süresince kendisi ve bebeği için en doğru doktoru ve doğum yöntemi araştıran anne adaylarının merak ettiği sorulardan bir tanesi de çocuğunu nerede ve ne şekilde dünyaya getireceğidir. Dünyada artık birçok yerde farklı doğum yöntemleri uygulandığını belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu Türkiye’de ilk kez yapılacak olan ‘ayakta doğum’ ile ilgili ebeveynlerin merak ettiklerini açıklıyor.

Tüm kadınlar doğum sırasında güvende olduğunu hissetmek ister. Güvenli ve tatmin edici doğum deneyimi, doğum yapan kadının yaşadığı stres düzeyine bağlı olarak değişmektedir.

AYAKTA DOĞUM YAPAN KADINLAR DAHA RAHAT VE KONFORLU

Ayakta doğum yönetimi ile önce annenin konforu ve rahatlığı sağlanmaktadır. Ülkemizde her iki doğumdan birinin sezeryanla yapıldığını belirten Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu, “Doğum esnasında annenin sağlığı, bebeğin sağlığı için doğum yöntemini yapabileceğiniz hastanenin teçhizatı ve ekibinin de bilinçli olması gerektiğini dile getiriyor. Doğal doğuma hazırlık rahat bir ortamda, karın ve pelvik taban kaslarını gevşetmek için yapılacak jimnastik egzersizleri ile başlar.

ayakta doğum

AYAKTA DOĞUMUN AVANTAJLARI

Ayakta doğum yönteminde anne dikey bir pozisyonda duruyor. Annenin bu pozisyonda durması yerçekimi ile birlikte annenin daha rahat ıkınmasına neden oluyor ve kasıklarına daha şiddetli bir baskı yapabildiğinden bebek kendini daha rahat aşağı bırakabiliyor. Bebek ana rahminden çıkmaya başladığında doktor bebeği aşağıdan yakalıyor ve bebeğin çıkmasını kolaylaştırıyor” dedi.

doğum

AYAKTA DOĞUMUN ANNE ADAYLARINA FAYDALARI

Her anne adayının kolay bir doğumu arzu ettiğini belirten Op. Dr. Cengiz Sağıroğlu, Gebelik ve doğum sürecinin her anı kişiye özel yaşanır. Bu nedenle bebeğin olduğu kadar annenin sağlığının ve doğuma hazırlık sürecinin önemli olduğunun altını çiziyor. Kendini güvende ve huzurlu hisseden annenin doğumu daha rahat yaptığını belirten Sağıroğlu, ayakta doğumun faydalarını şu şeklide sıralıyor… Doğal doğuma hazırlık rahat bir ortamda, karın ve pelvik taban kaslarını gevşetmek için yapılacak jimnastik egzersizleri ile başlar. Multitrac doğum eylemi süresince değişken duruş pozisyonlarına uygunluğu ile kasılmalar sırasında hissedilen sancıyı azaltır ve rahatlama sağlar.

 • Akciğer hacmini 20% oranında artırarak anne adayının doğum sırasında solunumunu iyileştirir.
 • Doğum eylemi sırasında anne ve bebek arasındaki kan alışverişi ile ilgili sorunlar daha az oranda görülür.
 • Plasentadan kan akışı artar ve yüksek apgar skorları elde edilir.
 • Rahim kasılmaları daha yoğun, daha düzenli ve daha sıktır. Duruş pozisyonlarının değişimi ile hissedilen sancı ile etkin şekilde baş edilebilir.
 • Anne adayı bedeni üzerindeki kontrolü ele alarak doğum sürecine daha etkin şekilde katılır, daha efektif ıkınır.
 • Leğen kemiği ön-arka çapını yaklaşık 1.5 cm artırarak doğum kanalını bebeğin başının aşağı inişini kolaylaştıracak şekilde esnetir.
 • Doğum eylemi sırasında daha az sancı daha az stres
 • Kasların kontrollü kasılıp gevşetilmesini kolaylaştıran dik duruş, gereksiz efor ve aşırı yorgunluğu engeller.
 • Eğer sağlık durumunuz elverişli ve doktorunuz da size öneriyor ise doğum yöntemleri arasında öne çıkan ayakta doğum ile ilgili de araştırma yapıp doğumunuzu ayakta gerçekleştirebilirsiniz.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 08.08.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.