Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

UZMANLARDAN HİPNOZLA DOĞUM UYARISI GELDİ!

''3 GÜNLÜK HİPNOZ KOÇUYLA BU İŞ YAPILMAZ...''

Uzmanlardan hipnozla doğum uyarısı geldi!
7 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Prof. Dr. Ali Yanık, ağrısız doğum yapmak isteyenler için hipnozla doğum yerine epidural anestezi yöntemi önerisinde bulundu…

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yanık, ağrısız doğum yapmak isteyenlere son günlerde gündeme gelen hipnozla doğum yerine epidural anestezi yöntemini önerdi. Prof. Dr. Yanık: "Doğum sırasında ağrı çekenlerde annelik iç güdüsünün daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bütün anne adaylarına öncelikle normal doğumu öneriyoruz ancak ağrısız bir doğum isteniyorsa hipnoz gibi bilimselliği henüz kanıtlanmamış bir yöntem yerine epidural doğum tercih edilmeli" dedi.

Prof. Dr. Yanık, yaptığı açıklamada, bir sanatçının evinde yaptığı doğumla gündeme gelen hipnozla doğum yönteminin sağlık camiasında çok tartışılan bir konu olmadığını söyledi.

ÖZGÜ NAMAL’IN TERCİHİ HİPNOZ İLE DOĞUM

Hipnozla doğumun Türkiye'de yaygın olmayan bir yöntem olduğunu dile getiren Yanık, hipnozun uzmanlık ve profesyonellik isteyen bir alan olduğunu, yetkisi bulunmayan kişilerin kesinlikle bu yöntemi uygulamaması gerektiğini belirtti. Yanık, hipnozla doğum yapacak anne adaylarına mutlaka bu eğitimi almış kişileri tercih etmesini önerdi.

Hipnozla doğumda suistimaller yaşanabilir!

Hipnozla doğum yapacak annenin her şeyden önce gebeliğin başından sonuna kadar bütün aşamalardan bilgi sahibi olması gerektiğini vurgulayan Yanık, şunları kaydetti:

 "Anne adayı, doğru nefes alıp verebilmeli, hekimin ve ebenin talimatlarına uyacak psikolojik yapısı olmalı. Hipnozda iletişim bilinçsiz haldedir. Hastanın bilincinin kapalı olduğu bir yöntem söz konusu. Hasta doğru nefes alma, ıkınma ve sağa sola dönme gibi talimatları alamayabilir. Hipnozla doğum, henüz bilimsel anlamda sonuçları ispatlanmış bir yöntem değildir. Sadece annenin bir şekilde bilincinin ve ağrı duyusunun etkilendiği bir yöntemdir. Bu nedenle bu yöntemi fazla önermiyoruz."

Yanık, hipnozla doğumun suistimale de açık olduğuna işaret ederek "3 günlük hipnoz koçuyla bu iş yapılmaz. Bu işin yaygınlaşması durumunda suistimaller yaşanabilir" dedi.

İnsanoğlunun tek fizyolojik ağrısı, doğum ağrısıdır

Annenin normal doğum veya sezaryene bilinçli şekilde hazırlandığı zaman hipnoza gerek olmadığına dikkati çeken Yanık, şöyle devam etti:

"Doğumda ağrı olabilir. İnsanoğlunun tek fizyolojik ağrısı, doğum ağrısıdır. Yani doğal bir ağrıdır, hastalık kaynaklı değildir. Bunun dışındaki bütün ağrılar, patolojiktir yani bir hastalık sonucu ortaya çıkmaktadır. Doğum sırasında ağrı çekenlerde annelik iç güdüsünün daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bütün anne adaylarına öncelikle normal doğumu öneriyoruz ancak ağrısız bir doğum gerçekleştirmek isteniyorsa hipnoz gibi bilimselliği henüz kanıtlanmamış bir yöntem yerine epidural doğum tercih edilmeli.

Prof. Dr. Ali Yanık, bölgesel anestezi şeklinde uygulanan epidural yöntemde anne adayının doğum süresince ağrıları duymadığını, bilincinin yerinde olduğunu sözlerine ekledi.

AA

7 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >