Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NORMAL DOĞUMDA HANGİ DURUMLARDA KESİ ATILIR?

Normal doğumda hangi durumlarda kesi atılır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

16.08.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

Tıp dilinde epizyotomi alarak adlandırılan doğum esnasında kontrollü kesi atma işleminin hangi durumlarda uygulandığını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç anlatıyor.

NORMAL DOĞUM ESNASINDA VAJEN İLE MAKAT ARASINDA YIRTIK OLUŞABİLİR

Dikişli normal doğum (epizyotomi)

Doğum 3 evreden oluşur. Doğumun 2. evresinde bebek, anne rahimden vajinal kanaldaki yolculuğunu tamamlama sürecindedir. Bu süreçte bebeğin vajinal kanaldan çıkarken (Eğer bu ilk doğum ise) annenin perineal kasları oldukça sıkı bir şekilde vajinal ağzında bir bariyer oluşturacaktır. Ancak kuvvetli ağrılara sahip olan annenin bu işlem esnasında bebeğin başını vajina ağzına itmesi fakat sıkı kaslar nedeniyle geri dönmesi 2. evreyi uzatabilmektedir. Bu ileri ve geri gidiş gelişlerde yüzyıllar önce perineal yaralanmalar olmaktaydı. Bazen vajen ile makat arasında kalıcı yırtıklar oluşabilmekteydi. Bu durumda anne, ömür boyu gaitasını ya da gazını tutamama sorunu yaşayabiliyordu. Vajen ile rektum arasında fistül adını verdiğimiz anatomik bozukluklar da oluşabilmekteydi.

Yayın tarihi: 16.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.