Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVDE DOĞUMA TALEP ARTIYOR

Evde doğuma talep artıyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
İlker Günyeli’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr.
 
 

04.08.2017 - 15:30 | Son Güncelleme:

Bu doğum yönteminin tercih edilme nedenleri neler?

Birçok uzman önermese de son yıllarda evde doğum oranları giderek arttı. Peki, evde doğum yapmayı tercih eden kadınların genel özellikleri neler, bu kişiler neden bu yöntemi seçiyorlar? Konuyla ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Günyeli anlattı.

Evde doğumu tercih eden kadınların genel özellikleri şu şekildedir: Kendi sezgilerine güvenen, medikal müdahalelere ve teknolojiye karşı olan, doğumun doğal ve normal bir olay olduğuna inanan, vücutlarınının müdahalesiz olarak doğurma yeteneğine sahip olduğunu düşünenler.

Evde doğum yapanlar nispeten daha ileri yaşta, çok doğum yapmış, daha kırsal kesimde yaşayan ve sigara içmeyen, prenatal bakım almayan (gebelik takibi yapılmayan) kadınlardır. Eğitim düzeyleri hastanede doğum yapanlarla benzerdir.

EVDE DOĞUMUN TERCİH EDİLME NEDENLERİ

 • Daha az müdahaleli doğum arzusu
 • Kültürel ve inançla ilgili endişeler (Erkek ebelerin istenmemesi, günah olduğunun düşünülmesi vb.)
 • Hastane doğumlarında doktor hatası olabileceği kaygısı, hastane korkusu veya hastanedeki bakımdan memnuniyetsizlik
 • Doğum sürecinin hastanın kendisinin seçim hakkı olduğunu düşünmesi ve süreci kontrol etme arzusu
 • Aile ve yakın arkadaşlardan oluşan bir ortamda rahat bir doğum yapma arzusu
 • Kırsal bölgelerde hastaneye ulaşmadaki güçlükler
 • Ekonomik kaygılar

GÖREVLİLERİN HASTAYA KARŞI TUTUMLARI NASIL OLMALIDIR?

Evde doğum operasyonu bazen hastane transferi gerektirebilir. Böyle bir durumda hasta ve yakınları ile görevliler arasında nahoş, saygısızca durumlar yaşanmamalıdır. Transferin gecikebildiği durumlarda herkes sakin olmalı, bu durumunun anne-bebek yaşamını tehdit edebileceği unutulmamalıdır. 

Hasta ve yakınları, hemşire ya da görevliler birbirlerine saygılı davranmak durumundadırlar. Hasta transferi yapıldığında hastane personeli gebenin doğum öncesi takipleriyle ilgili detaylı bilgileri gözden geçirmelidir; çünkü bu tür bilgiler transfer sonrası hasta takibinde kritik öneme sahip olabilir. Evde doğumu denemiş bir hastanın acilen hastaneye naklinde, onun ne kadar üzüntülü, bitkin, hayal kırıklığına uğramış ve korkmuş olabileceği de unutulmamalıdır. 

PLANLI BİR EVDE DOĞUM İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Gebeliğin baş gelişli tekiz gebelik olması, önceden bilinen tıbbi veya gebelikle ilgili ciddi bir durumun olmaması, vajinal doğumun sakıncalı olduğu durumların dışlanması (bebeğin aşağıda yerleşmesi, aktif genital siğil veya uçuk lezyonlarının varlığı gibi), acil durumlarda transfer işlemlerinin önceden planlanıp eksiksiz işletilmesi gerekmektedir.

EVDE DOĞUMLA İLGİLİ DİĞER BİLGİ VE ÖNERİLER

 • Evde doğuma ilgi giderek artmakta ve ilgi çekmeye devam etmektedir.
 • Hollanda dünyada en yüksek oranda evde doğum gerçekleştiren ülke ünvanını korumaktadır (%30).
 • Dünyada evde doğumu tercih eden kadınlar başlıca beyaz, ispanyol ırkından olmayan, daha yaşlı ve önceden doğum yapmış kadınlardır.
 • Evde doğum sebeplerinin bazıları; daha sıcak, ailevi bir ortamda daha az müdahalenin yapıldığı doğal bir süreçte doğum yapma arzusudur. 

BEBEK TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ

Yayın tarihi: 04.08.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

20 li yaşlardaysan sağlık sorunun yoksa..sağlık bir hamilelik geçiriyorsan en güzeli evde doğum yapmak..bencede teşvik edilmeli....