Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUMDA HANGİ DURUMLARDA VAKUM UYGULANIR?

Doğumda hangi durumlarda vakum uygulanır?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

09.02.2015 - 23:59 | Son Güncelleme:

Doğumda vakum uygulaması hangi durumlarda tercih edilir, nasıl yapılır? Vakum uygulamasıyla ilgili merak edilen her şey…

Doğum eyleminin ikinci döneminde annenin rahim ağzı açıklığı tam olmasına rağmen doğum eylemi gerçekleşmemişse müdahaleli doğumdan bahsedilir. Bu dönemde eylemin gerçekleşmesi için vakum ya da forceps uygulamaları ile doğum gerçekleştirilebilir. Doğum kanalına giren bebeğin kanaldan çıkamamasına neden olan faktörler bazen anneye bazen de bebeğe ait olabilir. Bu nedenle mutlak endikasyonu yoktur. Sıklıkla uzamış ikinci evre ve bu nedenle yorgun düşen annenin yorgunluk nedeniyle ıkınamaması, bebeğini itememesi, bebeğin uzayan eylem nedeniyle kalp atışlarının düşmesi nedeniyle oluşan fetal distres adını verdiğimiz bebeğin oksijensiz kalma durumunda uygulanabilir. Özetle doğumun ikinci evresinin anneye ait bebeğe ait nedenlerden dolayı kısaltılması gereken durumlarda uygulanmalıdır.

Vakum neden uygulanır?

Forseps veya vakum ile doğum yaptırılmadan önce şu kriterlerin bulunması gerekir.

 • Bebeğin başı pelvise tam angaje olmalıdır (bağlanmalıdır).
 • Rahim ağzı tam olarak yani 10 cm açık olmalıdır.
 • Bebeğin başının tam pozisyonu (ön-arka) bilinmelidir.
 • Hastanın pelvis tipi bilinmeli ve pelvisin ön –arka ve oblik çapları yeterli olmalıdır. Baş-pelvis uygunsuzluğu müdahaleli doğum için engel teşkil eder.
 • Zaman izin veriyorsa hastaya yeterli anestezi verilmelidir.
 • Eğer fetal distres (bebekte sıkıntı hali) nedeniyle vakum veya forseps uygulanıyorsa yeni doğan bebeğe solunum ve kalp problemlerine müdahale etmeye yetkin yenidoğan canlandırılması (neonatal resustasyon) uygulamada eğitimli kişi hazır olmalıdır.
 • Operatör uygun alet ve uygulama hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmalı, olası komplikasyonların farkında olmalıdır.

Vakum nasıl uygulanır?

Vakum uygulanırken plastik yumuşak emme kabı başa arkadan uygulanır. 0.7 - 0. 8 kg/cc vakum basıncına ulaşıldıktan sonra bir el vakumu dışarı doğru çekerken, diğer el fleksiyonu ve vakumun yerinde durmasını sağlar. Traksiyon diğer el vakum ile bebeğin başının birinden ayrılmamasını kontrol eder. Vakum ile çekme sadece ağrılarla eş zamanlı olarak kasılmalar (kontraksiyonlar) sırasında uygulanır. Vakum basıncı kasılmalar arasında azaltılabilir ve 30 dakikadan uzun devam ettirilmemelidir.

Vakum uygulamasıyla oluşabilecek olumsuz durumlar

Annenin rahim, rahim ağzı ya da vajen yırtılmaları yaralanmaları, epizyotomi (ameliyat kesiği) uzaması, idrar torbası (mesane) ya da idrar yollarında yaralanmaya bağlı kanama alanları olabilir.

Bebeğin kafa derisinde cilt altı kanamaya bağlı sefal hematom, kafa derisi yaralanmalar, çürükler, bebeğin yüzünde fasial sinir zedelenmesi ender olarak kafatası kırığı ve kafa içi kanamalar görülebilir.

Yayın tarihi: 09.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.