Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BEBEĞİN GÖBEK BAĞI NE ZAMAN KESİLMELİ?

GÖBEK BAĞININ PLASENTADAN KAN AKIŞI BİTENE KADAR KESİLMEMESİ Mİ GEREKİYOR?

Bebeğin göbek bağı ne zaman kesilmeli?
2 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bebeklerin göbek bağı bilindiği gibi doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından kesilir. Ancak bazı uzmanlar göbek bağının doğumdan hemen sonra kesilmemesi gerektiğini savunuyorlar.

GÖBEK BAĞI PLASENTADAN KAN AKIŞI BİTENE KADAR KESİLMEMELİ Mİ?

Doğum sonrası nabız atımı devam eden göbek bağının kesilmesinin doğumun doğal işleyişine aykırı olduğunu, bebeğe ait kanın plasentadan akışının bitmesinin beklenmesi gerektiğinin savunan sağlıkçılar bu noktada farkındalık yaratmak için kampanyalar düzenliyorlar. Bu kişilerden biri de göbek bağının hemen kesilmemesi gerektiği konusunda global çapta kampanya yürüten ebe Amanda Burleigh. Meslekdaşları ve tıp hekimleri onun düşüncelerinin aksini savunsa da bu konuda sayısız araştırma yapılmasına vesile oluyor.

göbek bağı

YAPILAN ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

2010’da yayımlanan bir çalışmada bebeklerin kordonlarının zamanından önce kesilmediği zaman 214 gram almış olarak hayata başladıkları gösterilmiştir.

2011’de yapılan başka bir çalışmada ise doğumdan hemen sonra göbeği kesilen bebeklerde demir eksikliğine bağlı aneminin daha yüksek oranlarda görüldüğü tespit edilmiş.

2014 yılında İngiltere’nin Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE – National Institute for Health and Clinical Excellence) yönerge değişikliğine giderek göbek bağının hemen kesilmesi uygulamasını kaldırılmış. Doğumdan sonra 1-5 dakika arası beklenilip bebeğin plasenta içinde kalan kanı almasını sağlayacak bu düşünce uygulanmaya başlamış.

İngiltere bazında zafer ilan ettiklerini belirten Ebe Amanda şimdi tüm dünyadaki ebe ve doktorların bu yeni kuralları uygulamasını sağlamak istediğini belirtiyor.

Yılların doulası ve doğum danışmanı Penny Simkin‘nin kordonun neden erken kesilmemesi gerektiğini gösterdiği anlatan videosu

Peki bu konuda diğer uzmanlar ne düşünüyor? Gerçekten bebeğin kordonunun erken kesilmemesi mi gerekiyor? Kordonun geç kesilmesinin bebeklere ya da anneye bir zararı var mıdır? İşte merak ettğiğimiz soruların yanıtı…

Doğumdan sonra en önemli faktörün çok fazla zaman geçmeden göbek kordonun kesilmesi gerektiğini savunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“Yapılan her yeni araştırma, bir önceki bilgileri tamamen doğrulayabileceği gibi tamamen sildirebiliyor da. İngiltere’de yapılan bu araştırmada göbek bağının hemen kesilmesi demir eksikliğine yol açarak bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği sonuçları alınmış. Yapılan bazı araştırmalarda ise, göbek kordonunun hemen kesildiği bebeklerde demir eksikliğinin 6 ay boyunca düşük seyrettiğini ortaya koymuş. Oysa Ulusal Sağlık Birimi’nden (NICE) uzmanlar, göbek bağının birkaç dakika daha tutulmasıyla bebeğe yeterli miktarda kan aktarılabileceğini ve bu sayede de demir eksikliği riskinin azaltılabileceğini vurgulamış. Aynı zamanda doğum bitince bebeğin kalp atışlarının normal düzeye ulaştığı gözlendikten 2-5 dakika sonra göbek bağının kesilmesinin tavsiye edileceğini bildirmiş.


Unutulmamalıdır ki, doğumdan sonra en önemli faktör çok fazla zaman geçirmeden göbek kordonun kesilmesidir. Bu da bilimsel çalışmalarda belirtilir. Fakat rutin davranışa girebilmesi için daha çok bilimsel çalışma yapılması gerekmektedir. 

Hazırlayan: Sedef Batı

2 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >