Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SİGARA İÇEN ÇOCUĞUNUZA NASIL YAKLAŞMALISINIZ?

ÖFKELENMEK OLUMSUZ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR!

Sigara içen çocuğunuza nasıl yaklaşmalısınız?
1 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Ebeveynler ergenlik çağındaki çocuklarının sigara içtiğini öğrendiklerinde onlara nasıl davranmalılar? Anne babalar çocuklarını sigara kullanımından nasıl vazgeçirebilir?

Sigara alışkanlığı ve bağımlılığının oluşumu birçok faktöre bağlıdır: Özentilik, gösteriş, taklit, isyan, sıkıntı, stres, büyüklerle zıtlaşma, güvensizlik, utangaçlık, arkadaş ısrarı, irtibat kurabilmek, eğlence, zevk… Bu gibi sebeplerle başlanan sigara içme alışkanlığı, psikososyal tabanlı zararlı davranışlardan biridir.

OKUL PROBLEMLERİNDEN KAYNAKLANABİLİR

Sigara içme alışkanlığı % 40, 15-19 yaşları arasında başlar. Araştırmalar, dünyada ve ülkemizde 15 yaşın üzerindeki nüfusun yaklaşık % 30-45'inin ciddi boyutlarda sigara bağımlısı olduğunu gösterir. Bazı çalışmalarda, 13-19 yaş grubundaki gençlerin sigaraya başlama riskinin daha fazla olduğu bildirilmiştir. Sigara alışkanlığının daha çok çocukluk ve gençlik çağında edinilen bir davranış olduğu bildirilmiştir. Ergenlik döneminde kendisine model arayan gencin, evde anne-babadan, okulda sigara içen öğretmenden ve arkadaştan etkilendiği belirtilmektedir. Ergenlerde sigara içme davranışı, düşük benlik saygısı ve okul problemleriyle de bağlantılıdır. Sigara içilen çevreden uzak duruldukça sigara içme isteği azalır. Yapılan araştırmalarda hafif şiddette depresyonun sigara içmeyi artırdığı, düzenli sigara içenlerde depresyonun ve bununla bağlantılı intihar oranlarının içmeyenlere göre daha yüksek olduğu belirtilmiştir.
İnsanın içinde bulunduğu ortam, benimsediği arkadaş çevresiyle benzeşme eğilimi, sürüden ayrı düşme korkusu, ayrıca hislerinin tesirinde kalma, benlik motifindeki ihtiyaçlarının sağlıklı şekilde karşılanamaması diğer önemli faktörler arasındadır.

ergenlikte sigara kullanımı

SİGARA BIRAKILABİLİR BİR ALIŞKANLIKTIR

Sigara bırakma, birinci derecede kişinin kendi isteği, kararı ve iradesiyle bağlantılıdır. Sigara vazgeçilebilir bir alışkanlıktır. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın tarifiyle bir hastalık olan sigara bağımlılığının tedavisi hekimin görevleri arasındadır. Sigaraya karşı alınan tedbirler ve eğitim programları neticesinde, Amerika'da 36 milyon, Fransa'da 8 milyon ve İsviçre'de 1 milyon kişinin sigarayı bıraktığı bilinmektedir. Sigarayı bırakmak için herhangi bir yardım almayanlarda bırakma oranı % 10'un altında kalırken, sigarayı bırakmayla alakalı yardım alanlarda hem sigarayı bırakma süreci daha sağlıklı yaşanmakta, hem de sigarayı bırakma oranı artmaktadır.

SİGARA İÇEN ERGEN NASIL VAZGEÇİRİLEBİLİR?

 • Öncelikle nasihat vermekle işe başlanmalıdır. Mesela ilgilendiği bir spordan ve sigara içenlerin bu sporda başarısız olacaklarından bahsedilebilir.
 • Çocuğun bu davranışına kızmak ve öfke göstermek etkili olmayacağı gibi olumsuz sonuçlara da sebep olabilir.
 • Sigara içen bir annenin veya babanın "Sigara içme oğlum, bak ben bırakmaya çalışıyorum!" demesi fazla etkili olmaz. Bu nedenle en iyi yöntem, sizin sigarayı bırakmanızdır.
 • "Sigara içenlerin ağızları kötü kokar, çevredeki insanlar bu durumdan rahatsız olur!", "Sigara kullanmak dişlerin ve tırnakların sararmasına neden olur!", "Sigaraya verilen para boşa gider, ona verdiğin parayla daha önemli ihtiyaçlarını karşılayabilirsin!" gibi sözler faydalı olabilir.
 • Eğer çocuğunuz spor yapıyorsa bu noktadan hareket etmek akıllıca olur. Örneğin "Sigara içersen nefesin çabuk kesilir, enerjin azalır ve çabuk yorulursun!" diyebilirsiniz.

Ergenlikte sigara kullanımı

YAPILMASI GERKENLER

 • Unutulmaması gereken en temel ve can alıcı gerçek şudur: Sigara sağlığa zararlıdır. Sağlık Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı’na dek birçok kişi ve kurumu kapsayan ciddi bir psikososyal bir sorundur. Bu nedenle:
 • Eğitim kurumlarında çok erken yaşlardan başlayarak yaygın eğitim programları uygulanmalı,
 • Sigara ve tütün ürünlerinden alınan vergiler artırılmalı, bu ürünlerin fiyatları cazip olmaktan çıkartılmalı,
 • Sigara ve tütün ürünleri üreten fabrika kurulması koşulları zorlaştırılmalı hatta sigaranın bir sektör olmaktan çıkarılmasını sağlayan düzenlemeler yapılmalı,
 • Tütün yetiştiriciliği yapılan, tarım alanlarında başka ürünlerin yetiştirilmesini özendiren devlet destek programları hazırlanarak uygulanmalı,
 • Tüm sağlık kurumlarında yaygın, kamu sağlığı hizmeti olarak sigara bağımlılığı önleme ve tedavi birimleri kurulmalı, bağımlılığın önlenmesi ve tedavisinde kullanılan ilaçlar ve diğer tedavi yaklaşımları sosyal güvenlik sistemi kapsamında katkı payı alınmadan ve ücretsiz sağlanmalıdır.

Pedagog Sema Yılmaz Kekemelik 

1 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Ailelerin en çok zorlandığı konulardan çocukları ile cinsellik hakkında konuşmaktır. Ancak sağlıklı birer birey yetiştirmek isteyen her birey doğru zamanda çocuğuna cinsel eğitim vermelidir. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul bu konuda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Devamı >
Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlikte çıkan sivilcelerle savaşan kil maskesi...Devamı >
Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Kızlarda ve erkeklerde farklı belirtiler ortaya çıkıyorDevamı >