Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇLER YAZ TATİLİNİ NASIL GEÇİRMELİLER?

Gençler yaz tatilini nasıl geçirmeliler?
12 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Yaz tatili dinlenmek ve çalışmak için iyi bir fırsat olarak değerlendirilmeli.

Tüm öğrencilerin, gençlerin bütün bir yıl boyunca heyecanla beklediği yaz tatili çoktan başladı bile. Peki, gençler yaz tatilini nasıl geçirmeli, neler yapmalı ya da yapmamalı? Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu sorularımızı yanıtlıyor.

Eğer lise veya üniversite sınavlarına hazırlanan genç bir çocuğunuz var ise bu yıl onlar için çok zor geçmiştir. Aslına bakarsanız artık sınavlara hazırlanılmayan yıl pek kalmadı değil mi? Lise ve üniversite sınavlarına en az 2 yıl önceden hazırlanmaya başlıyor artık gençler. Bu da stresi çok erken yaşlarda yaşamaya başlamak anlamına geliyor.

Umarım ki gençlerin sınavları iyi geçti ve şimdi tüm streslerini atma zamanı... Ancak önümüzdeki yıllarda sınava girecekler varsa onların yaz tatilinde hem dinlenmesi hem de çalışması gerekiyor tabii ki!

Hatırlatmak isterim ki yaz tatili demek boş zaman geçirmek, günün yarısında uyumak, günde 10 saat internette zaman öldürmek demek değildir. Yaz tatili gerçekten keyifle, dinlenerek, geleceğe hazırlanarak zamanı değerlendirmek demektir.

Her şeyden önce bilmeliyiz ki yaz tatilini dinleme zamanı, yeni döneme dinlenerek, eğlenerek keyfini çıkararak hazırlanma zamanı. Dinlemek kelime olarak güzel geliyor değil mi bununla beraber her şey dinlendirmez. Gelin şimdi gençleri neler dinlendirir ya da tatilde neler yaparlarsa gerçekten zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimlerine katkısı olur onlara bakalım:

 • Yıl içinde hasret kaldıkları uyku için günde en fazla 8-9 saat ayırmalılar.
 • Eğer düzenli ders çalışmaları gerekiyorsa sabah saatlerini tercih etmeliler.
 • Bilgisayar ve telefonu kontrollü kullanmalılar.
 • Yaz tatili demek bolca spor, kitaplar, gezmek tozmak ve eğlenmek demek. Bu nedenle bol bol spor yapmalı, arkadaşları ile zaman geçirmeliler.
 • Sorumluluk alanları olan evde aileye destek olmak, ders çalışmak, büyükleri ziyaret gibi konularda ellerinden gelen özeni göstermeliler. Aynı zamanda arkadaşları ile zaman geçirme, kitap okuma, spor yapma gibi sosyal etkinlikleri yapacaklarına dair ailelerle konuşulmalı ve sözel kontrat yapılmalıdır. Bu hem sizi hem de gençleri rahatlatır.

Geleceği satın alabilecek tek şey bugündür! Ve gençler gelecekte nasıl bireyler olmak istiyorsa, hangi mesleği yapmak istiyorsa onu sadece bugün verdikleri çaba ile gerçekleştirebilirler.

Çabayı; keyifle, neşeyle, verimlilikle, sağlıkla vermeleri dileğiyle tüm gençlere iyi tatiller dilerim.

Yayın tarihi: 04.06.2016
12 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Aslında yaz aylarında ergenlikte olan gençlerin sanatsal aktivitelerde bulunması hem ruhsal hem bedense sağlığı icin olumlu sonuçlar yaratacaktır.

27.03.2017 23:20:01 Klarnet Hane
  
Engel olma bırak yapsınMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!Güzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!İnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >