Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERGENLİKTE ALKOL KULLANIMI

Ergenlikte alkol kullanımı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

17.05.2014 - 09:00 | Son Güncelleme:

Alkol, ergenlik ile birleştiğinde kazalar kaçınılmaz hale gelir.

Ergenlerin kendilerini kanıtlamak adına riskli davranışları rahatlıkla yapabildiklerini biliyoruz. Büyüdüğünü kanıtlamaya çalışan ergenler bazen riskin dozunu da kaçırabiliyorlar. Ayrıca kendini pek çok farklı alanda deneyimlerken alkol kullanımı ile de deneyim alanını çoğaltabilirler. Ergenlik döneminde alkol kullanımı ve bu konuda ailelerin yapması gerekenleri Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu anlatıyor.

Alkol kullanımına yeni başlayan genç, ne kadar içeceğini ve nerede duracağını bilemeyebilir hatta böyle bir kaygısı bile olmayabilir.

Gençlerin alkol kullanımıyla beraber daha yüksek riskleri düşünmeden alabildiği yapılan çalışmalarda kanıtlıyor. Örneğin; Alkollü araba kullanımı, hız yapmak ve öfke kontrolünün kaybıyla beraber , şiddet kullanmak ve kavgaya karışmak. Tüm bunların sonucunda da yaralanmalar, ölümler ve başkalarınında yaralanmasına ve ölümüne neden olma kaçınılmaz hale geliyor.

ABD’de adolesan intiharlarının üçte biri alkol ve madde kullanmayla ilişkili bulunmuştur. Ergenlerin neden olduğu cinayet ve trafik kazaları olaylarının yarısında da alkol ve madde bağımlılığının rol oynadığı bilinmektedir.

Ergenlik, sakarlığın çok yaşandığı bir dönemdir. Sakarlık alkol kullanımıyla birleştiğinde boğulma, yanma, düşme olayları sık rastlanmaktadır. Alkol, ergenlik ile birleştiğinde kazalar kaçınılmaz hale gelir.

Adolesan döneminde sık kullanılan alkolün olumsuz sonuçlarından bazıları; ergenlerin akranlarıyla, öğretmenleriyle, aileleriyle aralarının bozulması, okulda başarının düşmesi, otoriteye karşı gelmeleridir.

Ergenlerin alkol kullanımı konusunda ailelerin farkındalıklı olması, çocuklarıyla sohbeti, iletişimi hep korumaları olabilecek olumsuz olayları önlemede en etkin koruyucu yoldur.

Yayın tarihi: 17.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.