Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERGENLİĞE GİREN KIZIMLA NASIL İLETİŞİM KURMALIYIM?

O ÖFKELENSE DE SİZ SAKİN KALMAYA ÇALIŞIN

Ergenliğe giren kızımla nasıl iletişim kurmalıyım?
8 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Ergenlik dönemindeki kız çocuğunuzla iletişimi doğru kurmanız, onu toplumda ve okulda karşılaşacağı güçlükler ve tehlikelerden en çok koruyacak şeydir.

ERGENLİKTEKİ KIZLAR İÇİN BEDENLERİNDEKİ DEĞİŞİM UTANDIRICI OLABİLİR

ERGENLİK

Kızlar ergenliğe erkeklere göre bir ile iki yıl daha erken girerler. Bedenlerindeki değişimler erkelere göre daha belirgindir. Göğüslerinde büyüme, kalçalarda yuvarlaklaşma vb gibi dışardan kolayca fark edilir olmak ergen kız için rahatsız edicidir. Özellikle sınıf arkadaşı oldukları erkeklerin alaylarıyla karşılaşmak kız ergen için utandırıcı olabilir.

ERGENLİĞE GİRMEDEN ÖNCE BİLGİ VERİLMELİ

ERGENLİK

Ebeveylerin kız çocuklarını henüz ergenliğe girmeden bedensel değişimler, adet olmakla ilgili konularında bilgilendirmeleri hem aralarındaki iletişim ve paylaşımı arttıracaktır hem de çocuğa ergenlik süreciyle ilgili farkındalık kazandıracaktır. Kızınızla konuşun ve bedensel değişimleri, adet olmayı, aşık olmayı elinizden geldiğince anlatın. Bunları anlatmak için bilimsel kaynaklardan yardım alabilirsiniz.

YALNIZ KALMA İHTİYACINI NORMAL KARŞILAYIN

ERGENLİK

Ergen kızınız kendi odasında kendine bir dünya kurmayı, aile büyükleriyle daha az bağlantıda olmayı tercih edebilir. Yalnız kalma ihtiyacı ergenliğin belli bir döneminde çok doğaldır. Akranlarının ön plana çıktığı, kankalık kurumunun ailesinin önünüze geçtiği doğrudur. Anne babalar eğer ergene sadece kural koyuyor ve her şekilde bu kuralara uymasını bekliyorlarsa aileden uzaklaşma daha da keskinleşebilir. Onun yalnız kalma ihtiyacını anlayın, bununla beraber bağlantıyı hep koruyun.

O ÖFKELENSE DE SİZ SAKİN KALIN

ergenlik

Kız çocuğunuzun "Ben büyüdüm, kendi kimliğimi geliştiriyorum ve sizden bağımsız olmak, bağımsız kararlar almak istiyorum’ dediğinde sadece ‘Hayır tek başına karar alacak kadar büyümedin, alamazsın" demek aranızdaki sorunları çözmeye yetmeyecektir. O ne kadar öfkelense de sizin sakin kalmanız ve sınırlar ve kurallar konusunda sakince konuşmanız gerekir.

Ergelik dönemindeki kızınızın beyin gelişim süreci devam etmektedir. Ergenlik zihinsel ve bedensel büyümenin çok hızlı olduğu bir dönemdir. Kızınızda nedensiz karamsarlık, duygularda iniş ve çıkışlar, içe kapanma, ukalalık yapma, her şeyi bilir gibi konuşma ve davranma gibi davranışlar gözlerseniz sakin olun ve bilin ki bunlar ergenliğin çevreye doğal yansımalarıdır.

ONU DİNLEYİN AMA ÖĞÜT VERMEYİN

ergenlik

Kızınızla bağlantınızı hep koruyun. Onu dinleyin, konuşun ancak öğüt vermeyin. Belli sınırlamalar hoşuna gitmeyecektir. Ancak onların olmasının nedenlerini mantıkla açıklayın ve net olun.

EN ÇOK ÖZGÜRLÜK KONUSUNDA SORUN YAŞAYABİLİRSİNİZ

ergenlik

Özgürlüğün istenilen herşeyi yapmak olmadığını, hangi yaşta olursak olalım özgür davranmanın sorumluluğunu almak gerektiğini ya da farkındalıksız özgür bir davranışın bedelinin neler olabileceği konusunda kızınızla sohbet edin. Örneğin bütçesini kendisi kontrol etmek isteyebilir. Hepbirlikte ailenize uygun bir bütçe belirleyebilir ve her hafta bu parayı verebilirsiniz. Ancak bunu yaparken eğer harcamalarını kontrol edemezse bunun bedelinin aç kalmak ya da okula yürüyerek gitmek olduğunu bunu kabul ediyorsa bu süreci başlatacağınızı net konuşmalısınız. Yani parasını yönetme sorumluluğunu almayı deneyimleyebilir, yönetemediği durumun da sonucunu yaşar.  

Aklınızda olsun; sınır konulan davranışlarda, örneğin bilgisayar, cep telefonu, internet kullanımında zaman sınırı koyup sizler sınırsız ve kontrolsüzce internette zaman harcıyorsanız bu konuda koyduğunuz kural çalışmaz! 

Kızınızla ne yaparsanız yapın bağlantı kuramıyorsanız, riskli davranışlarını gözlemliyorsanız, isyan ya da davranış ve duygulardaki iniş çıkışlar çok zorlayıcı oluyorsa, çocuğunuz çok depresif, içe kapalı, okul başarısı düşük, sizlerle iletişimi çok kötü ise bir uzmandan hep birlikte destek almanız gerektiğin farkında olun.
 

8 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?Kara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Ailelerin en çok zorlandığı konulardan çocukları ile cinsellik hakkında konuşmaktır. Ancak sağlıklı birer birey yetiştirmek isteyen her birey doğru zamanda çocuğuna cinsel eğitim vermelidir. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul bu konuda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Devamı >
Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlikte çıkan sivilcelerle savaşan kil maskesi...Devamı >
Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Kızlarda ve erkeklerde farklı belirtiler ortaya çıkıyorDevamı >