Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERGENLER NEDEN ÜNLÜLERE HAYRAN OLURLAR?

ONAYLANMA DUYGUSU, ERGENLİKTE YETERLİLİK HİSSİNİ UYANDIRAN EN ÖNEMLİ FAKTÖRDÜR.

Ergenler neden ünlülere hayran olurlar?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ergenlik döneminde, bireyler ünlülere hayranlık duyarak onları taklit edebilirler. Bu durumda ailelerin yargılayıcı olmaması çok önemli.

Ergenlik dönemi bireyin kişiliğinin oluşmaya başladığı, hayat ile ilgili konuları genç ve deneyimsiz haliyle tanımlamaya ve yönetmeye çalıştığı dönemdir. Ergen birey aile, okul, arkadaş çevresi, popüler kültür ile çevrelenmiş bir biçimde büyümektedir. Diğer bir deyişle toplumun kendisinden beklentisinin ne olduğunun farkına vardığı süreçlere girebilir.

Öte yandan da kendisini hayatta varlık olarak çok yeterli hissetmediği dönemindedir. Böyle zamanlarda hissedilen yetersizlikle başa çıkma yöntemi olarak ergen birey kendisinin idealleştirdiği, çevresinin ya da toplumun olumlu olarak kodladığı kişilikleri kendisine rol model olarak alabilir. Bu kişilikler sanat, politika, spor ya da spiritüel alanlarda görünür kimseler olabildiği gibi, mahallede ya da okuldaki lokal ağabeyler ablalar da olabilir. Örneğin küçük çocuklar futbol oynarken sevdikleri futbolcunun adını formanın arkasına yazdırıp futbol oynarken yine kendi ağızlarından spikerlik yaparlar. Spiker çocuk topa kendisi vurur ama spiker olarak da formada yazan ismi çığırır. Bunun adi idealleştirmedir ve çocuk kendi kişiliğini ideal kişiliğe bağlar. Topa ergen Ahmet vursa önemli ve yeterli değildir ama hayal edin ki topa Arda Turan olarak vuruyorsunuz. Bu size kendinizi futbol oynarken gayet yeterli ve güvenli hissettirebilir.

Ergen bireyler onaylanmak istiyor

Model alınan kişiler genelde ergen bireyin kendi başına çözümleyemediği sorulara cevaplar veriyor olabilirler. Onları rol model yapan en önemli özellik geniş kitleler tarafından onaylanıyor olmalarıdır. Onaylanma duygusu ise ergenlikte güveni ve yeterlilik hissini uyandıran en önemli faktörlerin başındadır. Bundan dolayı onaylanan rol model gibi davranmak, onun gibi giyinmek, onun gibi konuşmak, kullandığı aksesuarları edinmek ergen için büyük önem taşımaktadır. Bir dönemin lisedeki bıçkın gençleri hep ‘Deli Yürek’ dizisindeki Kenan İmirzalıoğlu gibi giyinirlerdi. Bir başka bakış açısıyla bakınca da taklit etmek kendi otantikliğini ararken geçilen önemli safhalardan biridir. Ergenlikten önceki dönemlerde de çocuklar rol modelleri taklit ederler. Anneleri gibi, babaları gibi yahut öğretmenleri gibi olmak isterler.

Ergenler hayran oldukları kişileri neden taklit eder?

Ergenlikte de pek çok kulvarda toplumla tanışılır. Akademik başarıdan tutun da varoluşsal, sportif, romantik alanlara kadar ergen pek çok alanda performans göstermek zorunda hissedebilir kendini. Taklit önemli bir kurtarıcıdır çünkü yeni bir çözüm bulmanıza gerek yoktur, gördüğünüz şablonu uygulamanız yeterlidir. Ergen de bunu yapmaktadır aslında. İdolünü taklit etmektedir. Bu kişilik gelişiminin doğal süreçlerindendir. Belirli bir zaman içinde bu modellemeyi bırakacaktır çünkü idolün davranışları ve tavrı ergenin hayatinin her alanını çözümleyemez. Ergen birey de belirli bir sure sonunda bunun farkına varır ve kendine ait varoluş ve davranış biçimlerini sergilemeye başlar. Peki, bu modelleme nerede takıntıya döner. Öncelikle ergeni iyi gözlemlemek gereklidir. O artık bir yetişkinmişcesine türlü platformda varlık göstermektedir. Okul, arkadaşlar, kamusal alanlar, politika, cinsellik, varoluş vb. pek çok alan artık ben daha çocuğum diyerek savuşturulamaz. Yani çatışılan alan sayısı artmış, çözüme ve tatmine ulaşma gereği fazlalaşmıştır. Onaylanma arzusu ne kadar tatmin edilmemişse bu eğilim o kadar yoğunlaşır. Kendisinde çok yüksek performans gösterme kaygısı varsa yine ideal modele yönelim artabilir. Zamanının büyük bir bölümünü idolüne ayırarak kendi hayatından kaybediyorsa bu tespit kendisiyle paylaşılabilir.

Ailelere öneriler

Rol modelleri keskin bir şekilde yargılayıcı olmayın. Ergen yolunu kaybedebilir, arada kalmış hissedebilir. Daha ziyade tespitçi olmanızda yarar var. Diğer yandan rol modellerin ergene ne ifade ettiği tartışılabilir. Ergenin onda ne bulduğu, hangi özelliğini beğendiği, neye öykündüğü diyalogla ortaya çıkarılabilir. Burada elde edeceğiniz gözlemler ergenin kendisinde neyi eksik gördüğünü çok net bir biçimde ortaya çıkarabilir.

Çocuğunuza yakın olun, erişilebilir olun. Yargılayıcı bir tutum yerine inceleyici, tespit edici ve uzlaşmacı bir tavır ergenin bu tarz idealleştirmelerden çıkıp kendine has özelliklerini geliştirmesinde yardımcı olacaktır. Bu durumlar aşırıya gittiğinde bir ruh sağlığı profesyonelinden yardım almak da yararlı olacaktır.

Uzman Psikolog Emir Erünsal 

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Cinsel eğitim nasıl verilmeli? - Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Ailelerin en çok zorlandığı konulardan çocukları ile cinsellik hakkında konuşmaktır. Ancak sağlıklı birer birey yetiştirmek isteyen her birey doğru zamanda çocuğuna cinsel eğitim vermelidir. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul bu konuda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Devamı >
Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlik sivilceleri için kil maskesi tarifi

Ergenlikte çıkan sivilcelerle savaşan kil maskesi...Devamı >
Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Ergenliğin belirtileri nelerdir?

Kızlarda ve erkeklerde farklı belirtiler ortaya çıkıyorDevamı >