Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIZINIZI ERGENLİĞE HAZIRLAYIN!

Kızınızı ergenliğe hazırlayın!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ergenlik dönemi hakkında çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz.

Kızınızın kendine güvenerek, güçlü bir şekilde ergenliğe girmesi için ergenlik döneminde onu bekleyen değişiklikler, sağlıklı ve güzel bir genç kız olmak için yapması gereken davranışlar hakkında onları ergenlik dönemi öncesi ve ergenliğin ilk aylarında bilgilendirmeli ve ergenliğe hazırlamalısınız.

Çocuğunuz vücudundaki değişikliklerle birlikte duygusal iniş çıkışlar yaşayacaktır. Biraz hırçın, asi olabilir. Bununla birlikte başına hiçbir şey gelmeyecekmiş gibi davranabilirler. “Bana bir şey olmaz” diyerek çok cesaretli davranarak tehlikeli davranışlar sergileyebilirler.

Diğer düşünceleri ise ‘herkesin onları izlediği, onlara baktığıdır.’ Bu nedenle dış görünüşlerine aşırı önem verirler. Kız çocuklar için bu daha da önem kazanır. Yapılan araştırmalar, çocukların kendilerini güzel bulmasının öz güvenlerini artırdığını ve kendini kusurlu bulmalarının öz güvenlerini düşürdüğünü ve hatta bazı psikolojik sorunlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ergenlik dönemi, sağlıklı güzellik ve kişisel bakım konusunda onları bilgilendirmelisiniz.

Çocuğunuzu adet dönemi hakkında bilgilendirin

Eğer çocuk adet görme hakkında bilgilendirilmediyse ilk defa bununla karşılaştığında bir şok yaşayabilir. Bir travma yaşamaması ve korkmaması için ergenlik dönemi öncesi bu konuyu ona anlatmalısınız.

Kişisel temizlik konusunda örnek olun

Kişisel temizlik konusunda ailenin büyük rolü vardır. Kız çocukları annelerini model alır ve kişisel temizlik alışkanlığını küçükken anneyi model alarak geliştirirler. Genç kız olduğunda kişisel bakım konuları daha da önem kazanır. Vücut, yüz, el, ayak ve tırnak temizliği ve saç bakımı güzel ve bakımlı görünmelerini sağlar. Tüm bu temizlik ve bakımı uygularken kişisel hijyen malzemelerinin doğru ve düzenli kullanılması çok önemlidir. Genç kızlar güzellikleri uğruna sağlıksız temizlik ve bakım ürünleri kullanabilir ve sağlıksız davranışlar sergileyebilirler. Çocuğunuzu kişisel bakım ve hijyen konularında bilinçlendirmeniz sağlıklı ve mutlu yaşam için doğru alışkanlıklar kazanmalarını sağlayacaktır.

Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.