Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERGENLİK SİVİLCESİ NEDİR?

Ergenlik sivilcesi nedir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
20.09.2015 - 09:00 | Son Güncelleme:

Ergenlik dönemindeki gençlerin ortak sorunudur ergenlik sivilceleri… Peki, ergenlik sivilceleri nedir? Bu dönemde çıkan sivilcelerin kalıcı olmaması için ne gibi önlemler alınmalı? Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman alınabilecek önlemleri ve cilt bakımı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

ERGENLİK SİVİLCESİ NEDİR?

Ergenlik sivilcesi derinin artmış yağ salgısı sonrası yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaba neden olan bakteri herkesin cildinde vardır. Ancak yağ salgısının fazlalığı ve de yağ içerisindeki değişiklikler bu bakterinin çoğalmasına neden olur.

ERGENLİK SİVİLCELERİ NE ZAMAN ÇIKMAYA BAŞLAR?

En sık 14-16 yaş arasında görülen ergenlik sivilceleri erkek çocuklarda daha çok görülür. Ergenlik çağındaki çocukların 10’da 1’inde şiddetli akne olur. Kızlarda ergenlik sivilcesi daha küçük yaşlarda ortaya çıkar. Bu kızların ergenliğe daha erken girmesine bağlıdır. 25 yaş sonrası görülen geç akne kadınlarda daha sıktır.

ERGENLİK SİVİLCELERİ İLE BAŞETMENİN YOLLARI 

Yayın tarihi: 20.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.