Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLK CİNSEL İLİŞKİ NE ZAMAN YAŞANMALI?

İlk cinsel ilişki ne zaman yaşanmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.07.2017 - 01:00 | Son Güncelleme:

Ergenlik dönemi sağlıklı bir cinsellik için uygun bir dönem değildir.

BİR ÖNCE BÜYÜMEK İSTİYORLAR

Ergenler, bir an önce büyümek isterler, özellikle 15 yaş altındaki ergenler için zaman hiç geçmez sanki. Bir an önce büyümeli ve büyüklerin yaptıkları her şeyi yapabilmelidirler. Dışarıda kalış süreleri, arkadaşlarıyla konuşma süreleri, ders çalışma süreleri gibi... Kendilerine konan tüm kısıtlamalardan büyüyünce kurtulacaklarına inanırlar.

İlk cinsel ilişki ergenler için büyük önem taşıyor

İlk cinsel deneyim ergenler için büyük anlamlar taşımaktadır. Erkekler için erkek olmak gibi “erkeksi” yani daha çok erkekler dünyası için anlamlar taşır, bu deneyim erkek olmanın en temel göstergesi ve övünme kaynağı olacaktır. Kız ergenler bu konuda erkeklere göre daha farklıdır. Onlar için bu konu daha kapalı yaşadıkları, utandıkları ve çoğunlukla da üzerinde daha ender düşündükleri bir konudur. Ama yine de onlar için de ileride yaşayacakları ilk cinsel ilişki deneyimi çok önemlidir.

KIZLAR İÇİN İLK CİNSEL DENEYİMLERİ DAHA DUYGUSAL ANLAMLAR TAŞIR

Kız ergenler için daha “duygusal ” anlamlar taşımakta olan cinsel deneyim ergen kızların ilk cinsel deneyimlerini yaşadıkları kişiler için “sevdiğim” tanımını kullanmaları şaşırtıcı değildir. Kızlar erkelerin tersine ilk cinsel deneyimini anlattığında, akranlarından çoğunlukla destek alamamakta hatta tepki görmektedirler, bu değerlendirmenin kendi hemcinsleri tarafından bile erkek dünyası değerleri ile yapıldığının göstergesidir. Kızlar ilk cinsel deneyimleri ile ilgili olumlu duygular yaşasalar da, bu duygulara suçluluk, utanma, korku ve kaygının da eşlik ettiğini erkeklerden daha çok ifade etmektedirler.

Cinsellikle ilgili cinsiyetler arasındaki ayırımcılık ve uçurum, ergenlikte daha da artarak derinlerşerek devam eder.

Yayın tarihi: 03.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.