Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERGENLİKTE 10 KİŞİDEN 1’İNDE SKOLYOZ GÖRÜLÜYOR

Ergenlikte 10 kişiden 1’inde skolyoz görülüyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
22.06.2016 - 12:26 | Son Güncelleme:

Haziran ayının skolyoz farkındalık ayı olması sebebiyle Ortopedi, Skolyoz ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Şevki Erdem, skolyoz ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Yalnızca Türkiye’de 2,5 milyon skolyoz hastası bulunuyor. Hastalığın görülme sıklığı ülkemizde yüzde bir veya üç arasında değişiyor. Bu oran sadece ağır vakaları kapsarken, Skolyoz Araştırma Topluluğu’na göre, her 10 buluğ çağındaki insandan biri aslında herhangi bir derecede skolyoza sahip…

TANISI ÇOĞUNLUKLA ERGENLİKTE KONULUYOR

Skolyoz

 • Skolyoz, düz haldeki omurganın sırt ve bel bölgesinde, sağa ve sola doğru olan eğriliğe verilen isimdir. Bu eğriliğe tek başına ya da kamburluk diye bilinen ve öne doğru eğilmeye sebebiyet veren 'kifoz' ile birlikte rastlanabilir.
 • Skolyoz, tanısı çoğunlukla ergenlik çağında konulan bir sağlık sorunudur. Omurgadaki ciddi eğrilikler, genç kızlarda erkek çocuklarına göre beş ve sekiz kat daha fazla görülüyor.
 • Doğuştan olabildiği gibi doğumdan sonraki gelişim sürecinde ya da ergenlik döneminde de sebebi bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilen skolyoz, gebelik sırasındaki enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle de oluşabiliyor.
Yayın tarihi: 22.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.