Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LYS ÖNCESİ SINAV ÖNERİLERİ

LYS öncesi sınav önerileri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.06.2017 - 15:46 | Son Güncelleme:

Son gün yeni şeyler öğrenmeye çalışılmaması gerektiğini söyleyen Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi öğrencilere ve velilere yönelik önerilerini paylaşırken, en çok gelen soruları da yanıtladı...

LYS üniversitelerin lisans programlarına yerleşmenin olmazsa olmaz sınavlarından. Tüm lisans kontenjanlarının sadece %12’sine YGS puanları yeterken, %88’i LYS’ye girmeyi gerektiriyordu geçen yıl. Bu yıl bazı YGS programlarının LYS’ye alınması sebebiyle bu rakamlar LYS yönünde daha da artacak.

univesite

YGS’YE ORANLA LYS’DE ADAYLAR DAHA BAŞARILI!

Üniversite denince ilk akla gelen programlar lisans programları olunca LYS’nin aday zihninde daha büyük bir yer kapladığını görüyoruz. Uygulanan sınavlar adayların teknik hazırlığına uygun olduğu için başarı ortalamaları YGS’ye oranla daha yüksek çıkıyor. Aday hangi tür programa ilgi duyuyorsa o programın puan türünün hesaplanmasına kaynaklık edecek sınavlara katılıyor.

 ünivesite 

LYS SÜRPRİZİ ÇOK OLAN BİR SINAV DEĞİL!

Adaylar YGS’den sonra bir yol ayrımına girdikleri için her aday hedefine gidecek en kestirme yoldan ilerlemeye çalışıyor. Bu açıdan YGS’ye oranla sürprizi az olan bir sınav LYS. Bilen, çalışan, isteyen ve bu isteğinin gereğini yerine getiren aday başarılı oluyor.

BİLGİ LYS’NİN EN VAZGEÇİLMEZ GEREKSİNİMİ!

Sınavın yorum ve muhakeme gücünü kullanma, mantık ve akıl yürütme ilkelerine başvurma sistematiği YGS’ye oranla daha az. Bilgi bu sınavın en önemli gereksinimi. Okuduğunu anlama, problem çözme gibi beceriler elbette bu sınavda da fazlasıyla sorgulanıyor. Zaman sınırı YGS’ye oranla daha az ve bu da adayların zaman sorununu daha az yaşayacakları bir sınav. Zira 1 soruya 1 buçuk dakika gibi bir zaman ayırabiliyor adaylar.

 ünivesite 

LYS’DE AZ NETLE YÜKSEK PUANLAR VE İYİ SIRALAR ALINIYOR!

Sınavın bir diğer olumlu yanı başvuru sayısının azlığı ile birlikte YGS’ye oranla sıralamada öne doğru daha kolay hamlelerin yapılabiliyor olması. Hesaplama algoritmasına göre LYS testleri daha yüksek bir katsayı ile çarpıldığı için az netlerle yüksek puanlara erişilebiliyor ve sıralamada adaylar iyi yerler elde edebiliyorlar.

Yayın tarihi: 08.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.