Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EĞİTİMDE 5.0 DÖNEMİ BAŞLIYOR

Eğitimde 5.0 dönemi başlıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.07.2019 - 16:16 | Son Güncelleme:

Eğitimde 5.0 döneminin öneminden bahseden Eğitimci Levent Uysal, geleceğin eğitim modeli hakkında bilgiler verdi.

Eğitim 5.0, geleceğin toplumunu yaratmanın temelini oluşturan, kişiselleştirilmiş eğitim, öğrenim esnekliği, sürekli gelişim, eleştirel düşünme ve problem çözme, veri yorumlama, öğrenci katılımlı müfredat, proje bazlı öğrenme, teknoloji ve eğitim birlikteliği dinamiklerine dayanan geleceğin eğitim modelidir.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM

Her bireyin öğrenme yöntemi, hızı, merak duyduğu alan ve gelişim basamakları birbirinden farklıdır. Eğitim 5.0, bu farklılıkları gözetmek ve öğrencilere, bu farklılıklarının temel alınacağı bir öğrenim sistemi sunmak, kendi farklılıklarını, öğrenme biçimlerini ve kişisel gelişim basamaklarını keşfedecekleri ortamı sağlar.

ÖĞRENİM ESNEKLİĞİ

Eğitim 5.0, öğrencilere kendi hızlarında çalışabilme, bireysel ihtiyaçlarını ifade edebilme, kişisel sınırlarını genişletme, öğrenmenin yanında öğretebilme ve sorumluluk alma fırsatı sağlar.

SÜREKLİ GELİŞİM

Eğitim 5.0, eğitimin her yerde ve her an, kişinin kendi hızında ve merakı doğrultusunda devam ettiği bilincini öğrenciye aşılar.

ELEŞTİREL DÜŞÜNME VE PROBLEM ÇÖZME

Eleştirel düşünmek eğitim 5.0 için değerlidir. 5.0 ile eleştirel düşünme ve problem çözme eğitime entegre olur, öğrencilere bu bilinç ile en kalıcı şekilde öğrenmiş olurlar.

eğitim

VERİ YORUMLAMA

Eğitim 5.0, bilgiye ulaşma ve bunu ezberleme becerisinden ziyade, bilgiyle neler yapılabileceğini, bilginin nasıl değiştirip geliştirilebileceği yetisini öğrencilere kazandırır.

ÖĞRENCİ KATILIMLI MÜFREDAT

Eğitim 5.0 öğrencilerin, müfredatın oluşturulması ve geliştirilmesi süreçlerine dâhil olmalarını sağlar.

PROJE BAZLI ÖĞRENME

Eğitim 5.0 ile öğrenci; çalışma modellerini yakından tanır, modellerin içinde yer alır, uygulamalar yapar ve en zevk aldığı, kendisini en çok geliştirebildiği ve en çok geliştirebileceği modeli seçme imkânına sahip olur.

TEKNOLOJİ VE EĞİTİM BİRLİKTELİĞİ

Eğitim 5.0’ın altyapısı olarak teknoloji, diğer tüm dinamikleri destekler ve mümkün kılar. Eğitim 5.0’da eğitim ve teknoloji iç içedir ve birbirlerini beslerler.

Yayın tarihi: 29.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.