Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERGENLİK DÖNEMİNDE CİNSELLİK YAŞANMASI NORMAL Mİ?

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Ergenlik dönemi, bize bağımlı çocuğumuzun yavaş yavaş bağımsızlaşmaya, yetkinleşmeye ve yetişkin rolleriyle tanışmaya başladığı dönemlerdir. Özellikle toplumla ve toplumun talepleriyle yüzleşir. Bu talepleri de tek başına yönetmek, sonuçlandırmak ister. Cinsellik de bu konulardan biridir. Uzman Psikolog Emir Erünsal, ergenlik döneminde cinsellik konusunda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

CİNSELLİK VE ÜREME FARKLI ANLATILMALI!

Burada belirtmek gerekir ki pek çok ebeveyn cinsellik anlatacağım derken üreme anlatımı yapmakta. Üreme çocuk yapma eylemidir, cinsellik ise keyif için yapılan cinsel eylemlerin tümünü içerir. Bu farkı bilerek anlatım ve aktarım yapmakta fayda vardır.

Farklı kültürler ve hatta aynı kültürün içinde farklı anlayışlardan cinselliğe bakış açısı pek çeşitlidir ve ülkemizde de gelenekselden özgürlükçüye çeşitli yaklaşımlar gözlemlenmektedir. Konu cinsellik olunca ebeveynlerin cinselliğe bakış açısı da ergen çocuklarıyla iletişimlerinde aldıkları tavırları etkilemekte elbette.

                       

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 10
 • Sonraki
Yayın tarihi: 27.02.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Cinsellik bize verilen bir ödül, bundan üreme diye sözetmek pek uygun degildir.O halde cocugu olan ciftlerin hic cinsellik ya$amamasi lazimdir ki,bu iki tarafinda ihtiyaclarina dogal olmayan bir $ekilde son vermesidir, sapkinliga iter,sagligi ve aile huzurunu bozar..

01.03.2017 16:38:07 Leyla Ar....

Ergenin cinselligi kiz veya erkek mastürbasyon ile sinirli kalmalidir,ancak belli bir ya$da erkek cocuk icin cinsel deneyimlerin ya$anmasi icin me$ruu platformlar secilmeli, yine kendi konumu veya$ina uygun biri bulundugu zaman evlendirilmelidir.Bu bakimdan ni$an ve söz iyi adetlerdir, Bunun süresi boyunca ölcülü birliktelik ya$anir,mümkünse de 25 yas hanimlarda gecirilmez,Ondan sonra cinsellik artar,bu ya$a kadar bir hayat arkada$i olmasi , iffetini ve kendine olan saygisini korumasi acisindan

01.03.2017 16:36:24 Leyla Ar....
  
Engel olma bırak yapsınMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!Güzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!İnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >