Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL EĞİTİM VERMEYE NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Cinsel eğitim vermeye ne zaman başlanmalı?
6 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Cinsel eğitim vermeye hangi yaşta başlanmalı? Çocukların cinsellikle ilgili sorduğu sorulara aileler nasıl cevap vermeli? Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu cinsel eğitim ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtlıyor.

Bazı anne babalara göre cinsel eğitim için en uygun dönem ergenliktir. Ergenlik dönemine ilk girilen yaşlar 10-14 yaşları arasıdır. Bu yaşlar son çocukluk ve genç kızlık ya da genç erkekliğe adım atılan yıllardır ancak her çocuğun ve kız ve erkek çocuğunda ergenliğe giriş yaşı değişir.

ERGENLİK DÖNEMİ CİNSEL EĞİTİM İÇİN GEÇTİR

Anne babaların tersine uzmanlara göre ergenlik cinsel eğitim için geçtir. Eğer çocuğunuza cinsel eğitim vermek için ergenliği beklediyseniz ya da ilk cinsel soruyu sorduğu günden beri bilgi veriyorsanız ergenlikte sorulara da uygun cevaplar vermek için hazırlanmalısınız.

ERGENLİK ÖZELLİKLERİ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLUN

Anne babaların ilk olarak ergenlik özelliklerini öğrenmeleri, çocuklarında bu özellikler ortaya çıktığında aşırı tepki vermemeleri, ergenliğe ait değişim özelliklerinin farklı ve doğal olduğunu bilmeleri gerekir. Örneğin ergenlik hangi yaşlarda başlar, fiziksel ve duygusal değişimler nelerdir, ergenlerle nasıl iletişim kurmak gerekir, ergenlerde cinsellik, ergenler için önemli olan şeyler vb konularda bilgi sahibi olmalısınız.

CİNSELLİKLE İLGİLİ DOĞRU BİLGİYE ULAŞMALARINI SAĞLAYIN

Ergenleri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, ergen gebeliklerinden, erken yaşanabilecek riskli cinsel davranışlardan ve ilişkilerden, cinsel istismardan korumanın en etkin yolu cinsellikle ilgili doğru bilgileri uygun şekilde aktarmaktır. Cinsel bilgilendirmenin ilk olarak ailede yapılması okulla devam etmesi en sağlıklısıdır.

CİNSELLİKLE İLGİLİ SOHBET EDİN

Ergen çocuğunuzla cinsellikle ilgili sohbet ederken, yasaklarla dolu bir dilden uzak durmalı, beden gelişimine dair bilgileri vermeli, cinselliğin doğal bir ihtiyaç olduğunun farkındalığıyla konuşmalı, bedenini korumak için neler yapabileceğini aktarmalısınız. Yasaklar cezbedicidir. Cinselliği değil ilk cinsel ilişki yaşını ertelemek onu pek çok olumsuzluktan koruyacaktır.

ERGENLİĞİN İLK YILLARINDA YANİ ERİNLİK YILLARINDA SORABİLECEKLERİ SORULARIN BAZILARINA ÖRNEKLER:

• Adet ne demek?
• Ben ne zaman adet göreceğim?
• Çocuk nasıl olur?
• Erkeklerde adet görür mü?
Menapoz nedir?
• Islak rüyalar ne demek?
• Penisim ben istemeden bile sertleşiyor, neden?
• Cinsel ilişki nasıl olur?
Bebek nasıl doğar?
• Mastürbasyon nedir?
• Kızlık zarı nedir?

ERGENLER CİNSELLİKLE İLGİLİ HER ŞEYİ BİLDİKLERİNİ ZANNEDERLER

Çocukların sordukları sorulara onların anlayacağı cevaplar vermelisiniz. Ergenler pek çok bilgiye sahip olduklarına hatta cinsellikle ilgili her şeyi bildiklerine inanırlar. Bildikleri şeylerin çoğu internetten öğrenilmiş, abartılı, bilimsel olmayan ya da yaşlarına uygun olmayan bilgilerdir. Onlarla sohbet etme ve ne bildiklerini öğrenme şansınız olursa, yalnış olanları da düzeltebilirsiniz.

Onlar size cinsellikle ilgili sorular sorduğunda cevabı bilmiyorsanız bile ‘bu soruyu bana sorduğun için teşekkür ederim cevaptan emin olmak için araştırıp sana bilgi vereyim’ diyebilirsiniz ve araştırıp onun yaşına uygun aktarabilirsiniz.

Yayın tarihi: 05.10.2016
6 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Engel olma bırak yapsınyeniMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!yeniİnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >