Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KURBAN ETİNDEN HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ YEMEKLER

Kurban etinden hazırlayabileceğiniz yemekler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

“Kurban eti ile ne pişireceğim?” diye düşünenlere alternatif lezzetler...

“Kurban eti ile ne pişireceğim?” diye düşünenler, birbirinden lezzetli tarifleri sizler için bir araya getirdik. Çok az yağ ile yapılan bu yemekler hafif tatları ile sizleri cezbedecek!

Kurban Bayramı süresince çoğunlukla etli yemekler tüketilir. Peki, kurban etiyle hangi yemekler yapılır? işte, hem kurban etiyle hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifler hem de et pişirme ve saklamanın püf noktaları…

KAVURMA

Kavurmanın, etin yağsız ya da az yağlı kısmı ile yapılması gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, “Kavurma yaparken etin but kısmını kullanmak gerekir. Lezzet açısından ilave edilen kuyruk yağının tüketilmesi, yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeriğinden dolayı kalp ve damar hastaları açısından riskli olduğu için et, görünür yağlarından tamamen temizlenmelidir. Ayrıca et zaten yağ içeriği bakımından yüksek olduğu için pişirilirken ekstra yağ eklenmesine gerek yoktur” dedi.

Kavurma

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

TAS KEBABI

Tas kebabı

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

HÜNKAR BEĞENDİ

Kurban kesildikten hemen sonra 'ölüm katılığı' denen durumdan dolayı kaslarının kasıldığını ve sertleştiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, “Bu durumdaki et lezzetsiz olmakta ve sindirimi zorlaşmaktadır. Bu katılığın geçmesi için hayvan kesildikten sonra 24 saat buzdolabında bekletilmeli daha sonra tüketilmelidir. Böylece et suyunu çeker ve pişirilmeye daha uygun hale gelir” şeklinde konuştu.

Hünkar Beğendi

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

SULTAN KEBABI

Sultan kebabı

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

SEBZELİ BİFTEK SARMA

Dondurulmuş etlerin pişirilmeden önce mikrodalga fırında, akan soğuk suyun altında bekletilerek ya da buzdolabında çözdürülmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, “Çözdürülmüş etlerin yeniden dondurulması hem sağlık açısından riskli hem de besin değerini düşüren bir uygulamadır” dedi.

Sebzeli Biftek

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

ISLAMA KÖFTE 

Islama köfte

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

YUFKALI KÖFTE

Yufkalı köfte

TARİFİN HAZIRLANIŞI İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 16.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.