Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ENGİNAR NASIL SAKLANIR?

Enginar nasıl saklanır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.06.2016 - 14:22 | Son Güncelleme:

Karaciğer dostu ve daha birçok hastalığın şifa kaynağı, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan enginardan her mevsim faydalanabilmeniz için doğru saklama yolu nedir?

Enginarları hazır aldığınızda veya kendiniz soyup, temizlediğinizde mutlaka kararmaması için limonlu su içinde bekletmeniz gerekir. Fakat bekletme süresi 1-2 günden fazla olmamalıdır aksi takdirde enginarlar limonun ekşiliğini iyice çekip tadının bozulmasına, değişmesine sebep olur. Bunun için enginarları aldıktan hemen sonra saklama işlemlerine başlamalısınız. Bilmelisiniz ki enginarları kendi suyunda veya limonlu suda dondurucuya atıp saklamanız, aylar sonra çıkardığınızda tadının kaçmasını hatta bozulmasını önleyecektir.

enginar

ENGİNAR NASIL TEMİZLENİR?

ÇAĞLALI ENGİNAR TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

İlk olarak enginarların yaprakları ayırın. Yaprakları zor sökülüyorsa elinizde ki enginarın tadı güzel olmayacaktır çünkü kolay sökülen ve uçları kararmış enginarlar daha taze ve lezzetlidir. Orta kısmına ulaştıktan sonra tüylerini ayıklayın ve kararmaması için limon suyuna batırın.

ENGİNARI DOĞRU SAKLAMA YOLU NEDİR?

Enginarlarınızın miktarına uygun tencereye su koyun ve kaynatın. Enginarları temizleyip, yıkadıktan hemen sonra kaynamış olan suyun içine atın. Tamamen kaynamamış suya enginarları atmamaya özen gösterin, aksi takdirde enginarlar kararacaktır. Enginarlarla birlikte su fokurdamaya başlayınca 5 dakika kadar bekletin ve ocağı söndürün. Hemen ardından kaynamış suda olan enginarları süzün ve kaynattığınız miktarda soğuk suyu üzerine dökün.

 enginar

Suyun içinde iyice soğuyan enginarları artık poşetleyebilirsiniz. Hepsini poşetledikten sonra dondurucuya atın, aylar sonra çıkardığınızda bile tadı ilk günkü kadar lezzetli olacak. Fazla sayıda enginar saklayacaksanız dondurucunuzun soğukluk miktarını biraz daha açmanız gerekir.

DİYETİNİZDEN ENGİNARI EKSİK ETMEYİN!

Yayın tarihi: 16.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.