Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZENGİN LİF KAYNAĞI 10 MUCİZEVİ KIŞ MEYVESİ

Zengin lif kaynağı 10 mucizevi kış meyvesi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.11.2019 - 12:23 | Son Güncelleme:

Kış meyveleri bağışıklık sistemimizi güçlendirir, bizleri hastalıklardan korur. Bu nedenle içinde bulunduğumuz aylarda bol bol tüketilmelidir. Uzman Diyetisyen Zülal Kayıran, mevsiminde ve sağlıklı beslenmek isteyenler için zengin lif kaynağı kış meyvelerini sıraladı.

Kış meyveleri birçok kronik hastalığa ve çeşitli kanser türüne karşı koruyucu antioksidanlar içerir. Her meyve aynı içeriğe sahip değildir. Dolayısıyla genel beslenme önerilerinden biri olan çeşitlilik, meyve tüketiminde de önem kazanır. Kış mevsiminde mevsim meyvelerinin günlük olarak ve çeşitli bir biçimde tüketilmesine özen gösterilmelidir. İşte, kış meyveleri ve faydaları…

ELMA: Yüksek vitamin C içeriği vücut savunma hücrelerinde etkili olduğu için hastalıklara karşı koruyucudur. İçeriğindeki çözünür lif olan ‘pektin’ lifi bağırsağı besler ve kötü kolesterolü düşürür. Antioksidan olarak kuersetin, antosiyanin, katehin ve klorojenik asit bulundurur. Glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle diyabet hastaları için ideal meyvelerdendir. Bir porsiyonu bir küçük boydur.

AYVA: Vitamin C, pektin ve diyet lifi kaynağıdır. Glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle diyabet hastaları için ideal meyvelerdendir. Bir porsiyonu bir büyük ayvanın ¼’üdür.

ayva

NAR: A ve C vitamininden zengindir. İçeriğindeki punikalajin isimli antioksidan sayesinde enfeksiyona karşı koruyucudur. Suyu yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar. Eğer bir ilaç kullanılıyorsa nar suyunun ilacın etkisini düşürmemesi için ilaç ile arasında en az 2-3 saat olmalıdır. Bir porsiyonu yarım adet gibi düşünülebilir.

PORTAKAL: Liften yüksektir. Vitamin C, magnezyum, vitamin B1, vitamin B2 ve folik asit (B9 vitamini) kaynağıdır. Zeytinyağlılara soğuduktan sonra sıkılabilir. Böylece demir emilimine katkıda bulunabilir. Bir porsiyonu bir orta boydur.

MANDALİNA: Vitamin C, Vitamin A ve folik asitten (vitamin B9) zengindir. Zengin posası sayesinde diyabet hastaları tarafından tercih edilebilecek meyvelerden biridir. Bir porsiyonu 2 adettir.

mandalina

ARMUT: Vitamin C, potasyum ve liften zengindir. Çözünür lifler bağırsağı beslerken zengin çözünmeyen lif içeriğine sahip olması bağırsağı çalıştırır ve kabızlığı önler. Antosiyanin içeriği damarları korur ve inme riskini düşürür. Bir porsiyonu bir küçük boydur.

KİVİ: Vitamin C, vitamin E, folik asit ( vitamin B9) içeriği yüksektir. Potasyum ve liften zengindir. Aktinidin isimli proteolitik enzim sayesinde bağırsak ve midede protein sindirimine yardımcı olur. Bir porsiyonu bir orta boydur.

GREYFURT: Vitamin C ve potasyumdan zengindir. Kolesterol düşürücü ilaçlarla tüketilmemesi önerilse de aslında birçok ilacın mekanizmasına etki edebilir. Bu sebeple, herhangi bir ilaç kullanımında besin ilaç etkileşimi kısmı okunup ona göre tüketilmelidir. Bir porsiyonu bir greyfurtun yarısıdır.

TRABZON HURMASI: Vitamin C ve potasyumdan yüksektir. İçeriğindeki karotenoidler antioksidan etkisiyle hücreleri korurken, tanin antimikrobiyal etki gösterir. Bir porsiyonu bir orta boydur.

trabzon hurması

KESTANE: Bazı kaynaklara göre yağlı tohum olarak sayılsada bazı kaynaklara göre meyve olarak yer alır. B vitaminlerini ve E vitamini bulundurur. Liften zengindir. Bir porsiyonu 3 adettir. 

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Yayın tarihi: 25.11.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.