Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YUMURTA KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Yumurta kalitesini arttırmak için neler yapılabilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.06.2018 - 14:37 | Son Güncelleme:

Her geçen gün çocuk sahibi olamaya engel olan faktörlerin giderek kalktığını belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yumurta kalitesini arttırmanın çocuk sahibi olma şansını arttırdığını belirtti.

DÜZENLİ VE DENGELİ BESLENME ŞART

Özellikle tüp bebek tedavilerinde yaşanan gelişmeler her yıl daha fazla çiftin çocuk sahibi olmasını sağlıyor. Çocuk sahibi olmak için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de yumurta kalitesini arttırmak. Yumurta kalitesini arttırmanın birçok yolu bulunuyor. Ancak bu yollar genel olarak yaşam şeklini değiştirme konusunda birleşiyor. Bebek sahibi olmak isteyenlerin bu şanslarını arttırması için düzenli ve dengeli beslenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bazı alışkanlıkların tamamen geride bırakılması ve bunların yerine yenilerinin eklenmesi gözle görülür değişiklikler sağlıyor. Kısacası bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaşam tarzlarında köklü değişiklikler yapması gerekiyor.
 

TAZE VE DOĞAL BESLENME ÖNEMLİ

Yumurta kalitesini arttırmak için oldukça geniş bir yelpazeden oluşan beslenme biçimi gerekmektedir. Haftada iki kez, mevsiminde tüketilen balıklardan elde edilecek olan Omega 3 yağı embriyoya büyük fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra taze ve organik sebzeler östrojen sentezini destekleyici niteliktedir. Yoğurt, peynir, ve süt gibi gıdalar özellikle tüp bebek tedavisi sürecinde embriyonun sağlığı açısından son derece önemlidir. Baklagiller, kırmızı et ve yumurta gibi protein deposu besinler ve yulaf, pirinç ve mısır gibi tahıl grupları yumurta kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bebek sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şey tüm bu besinleri taze ve doğal olarak tüketmesi gerektiğidir.

İLAÇ TEDAVİSİ İLE BAŞARI ŞARTI ARTIYOR

Kadınların hamile kalabilmesi için belirli bir sayıda yumurtaya sahip olması ve bu yumurtaların da belirli bir kalitede olması gerekmektedir. Bu durum her ne kadar besinlerle elde edilmeye çalışılsa da bazı durumlarda mümkün olmayabilmektedir. Yumurta kalitesini düşüren alkol ve sigara tüketiminin bırakılması ve uygulanacak ilaç tedavisi ile başarı şansı arttırılabilmektedir. Ancak kullanılacak olan ilaçların kontrol altında ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Yumurtaları uyarmayı sağlayan ilaçlar östrojen seviyelerine göre değişiklik göstermektedir. İlaç kullanımı gebeliği garantilemese de gebe kalma şansını arttırabilmektedir.
 

Yayın tarihi: 21.06.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.