Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ DEPRESYONU NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

Yaz depresyonu nedir? Nedenleri nelerdir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
22.06.2017 - 01:35 | Son Güncelleme:

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner, yaz aylarında ortaya çıkan yaz depresyonu hakkında bilgi verdi.

YAZ DEPRESYONU NEDİR?

Mevsimsel duygu durum bozukluğu, her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında günlerin uzamaya başlamasıyla birlikte mevsimsel depresyonu olan bireylerin şikayetlerinde iyileşme görülür. Ancak bazen ilkbahar ve yaz mevsiminde oluşan bir tipi de bulunmaktadır.

YAZ DEPRESYONUNUN NEDENLERİ, NELERDİR?

 

Yaz depresyonu, kış depresyonuna göre ender görülmektedir. Görülme sıklığı %1 olan yaz depresyonunun nedenleri kesin olarak bilinmese de genetik faktörler, stresle bağlantılı faktörler, geçmişte yaşanan travmatik bir olayın neden olduğu depresif bir süreç, her yıl aynı dönemlerde tekrar hatırlanarak mevsimsel depresyona yol açabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, biyolojik etkiler (melatonin hormonunun az salgılanması gibi) ve psikolojik faktörler nedeniyle yaz mevsiminde de depresyon olacağını göstermektedir.

KADINLARDA 4 KAT DAHA FAZLA

Kadınlarda erkeklere oranla mevsimsel duygu durum bozuklukları 4 kat fazla görülmektedir. Ayrıca klinikte en çok gözlemlediğimiz özellikle majör depresyonda olduğu gibi yaz depresyonunda da, kişilerin hastalığı geçici bir moral bozukluğu gibi görerek hafife almalarıdır.

KIRIK KOLLA SALATA YAPMAK GİBİ

Depresyon sürecini, kırık kolla salata yapmaya benzetebiliriz. Kişi hayat kalitesi düşmüş bir şekilde hayatına devam eder, fakat bu durum tedavi edilmediği takdirde kişinin hayatındaki işlevselliğini olumsuz etkileyen bir süreç haline dönüşür.

YAZ DEPRESYONU BELİRTİLERİ NELER?

Döngüsel ve mevsimsel bir durum olan yaz depresyonu belirtilerin her yıl aynı dönemlerde başlayıp sona erdiği anlamına gelmektedir.

 • Anksiyete (Endişe, kaygı)
 • Uyku sorunları, insomnia (uykusuzluk)
 • Aşırı hassasiyet, sinirlilik
 • Ajitasyon
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık

Yaz depresyonda kişi hayattan zevk alamamaya başlayabilir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü yaşar. Kişi eskiden mutlu olduğu şeylere ilgi duymaz. Yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı, motivasyon kaybı, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık, duygusallık, sabırsızlık, iştah kaybı, kilo verme ya da aşırı iştahla kilo alımı görülebilir. Bu durum içe kapanma, saldırganlık, yaşamı değersiz bulma ve intihar düşüncelerine kadar gidebilir.

TETİKLEYEN SEBEBLER NELERDİR?

Biyolojik ritmin bozulması, uyanık kalma süresinin artmasından dolayı depresif duygulara yol açabilir. Ayrıca vücudumuzdaki serotonin seviyesindeki düşüş ve özellikle de melatonin hormonu dediğimiz uyku düzenini sağlayan hormonun dengesinin bozulması yaz depresyonunu tetikleyen sebepler arasında olabilmektedir.

KALİTELİ UYKU ÇOK ÖNEMLİ

 

Yukarıdaki sebeplerden dolayı yaz aylarında düzenli ve kaliteli uykuya dikkat edilmelidir. Mümkünse haftanın 4 günü 20 dakika tempolu yürüyüş yapmak vücuttaki endorfin seviyesini arttırdığı için önerilmektedir. Yaz aylarında sağlıklı ve düzenli beslenmek de oldukça önemlidir.

Yaz depresyonunun tanı ve tedavisi için, ruh sağlığı uzmanının değerlendirilmesi önemlidir. Tedavi sürecinde psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Yayın tarihi: 22.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Sicakdan fazla yemek yenmedigi tezi dogru degildir,yazin daha cok yemek yenir ama yaza özgü gidalar olarak.Te$ekkürler.Sicakdan sadece su icdim bütün gün i$de bu depresyonlarin nedeni su ba$ka gidalardan alinacak protein,mineral vitamin demir özellikle ba$kadir,serin yaylara ve daglara imkan varsa klima kullanin ölcülü.Esenlikler.

23.06.2017 04:08:13 Leyla Artukoglu

Bazen a$iri terleme ile vüvut magnezyum ve diger elementleri kaybeder yine vitamin D cok önemli güne$e ragmen eksikligi depresyonu tetikler.A$iri ya$amlar alkol ,sigara dogum kontrol haplari ve güne$ yorar,fazla güne$ enerjinizi alir,o bakimdan karanlik ortamlar dag ve ormanlar ,metropol di$i..ve sesizlik.

23.06.2017 04:05:26 Leyla Artukoglu