Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAŞLANMA KARŞITI YİYECEKLER

Yaşlanma karşıtı yiyecekler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.09.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Elbette hepimiz yaşlanacağız ancak yaşlanma etkilerini geciktirmek için bazı yiyeceklerden yardım alabiliriz. İşte yaşlanma karşıtı mucizevi besinler...

Zamanla yarışan ve zamanın olumsuz etkilerine karşı gelmekte zorlanan insan vücudunun en önemli yaşlanma karşıtı faktörlerinden biri doğru besinler ve doğru beslenmektir. Uzm. Diyetisyen Yeşim İşgüzar, vücut yaşlanmasını geciktirmek için diyetimize eklememiz gereken temel besinlerden bahsediyor.

AHUDUDU-BÖĞÜRTLEN-VİŞNE-KİRAZ-YABAN MERSİNİ: 

Cilt yaşlanmasını geciktiren en önemli besinlerden olan kırmızı renkli meyveler, içerisindeki flavanonlar ve antosiyaninler sayesinde vücuda zarar veren oksidatif strese karşı mücadele etmekte aynı zamanda antikarsonejen etki göstererek çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etki yaratmaktadır.

ahududu

DOMATES:

İçeriğindeki kırmızı rengi veren likopen sayesinde cilt kuruluğunu ve yaşlanmasını geciktirmekte ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumaktadır. Aynı zamanda vücut bağışıklığını geliştirerek daha fit bir görünüm için yardımcı olmaktadır.

 Domates

BROKOLİ-KARNABAHAR-BRÜKSEL LAHANASI: 

Yapısındaki lutein ve zeaksantin sayesinde göz hücrelerini, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumakla birlikte; sülforofan adlı bileşen özelliği sayesinde tümor ve kanser oluşum riskini azaltarak antiaging özellik göstermektedir. Yoğun A ve C vitamin kaynağı olduğundan cilt ve göz yapısının genç kalmasında etkili sebze türleridir. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atımında oldukça etkilidirler.

 brokoli 

NAR

Folik asit ve B vitamin kaynağı olan bu meyve sinir sistemimizi güçlendirerek daha zinde olmamızı sağlamakta ve faydalı bileşenleri sayesinde vücut yaşlanması karşıtı etki göstermektedir. Demir eksikliği anemisinden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

 nar 

MORİNA BALIĞI:

Omega-3 yağ asidinin oldukça yoğun bulunduğu soğuk su balığı morinanın tüketimi, saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Yaşlanmış cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve cildin genç kalmasında oldukça etkilidir.

 balık 

SİYAH ÇEKİRDEKLİ ÜZÜM:

İçeriğindeki antosiyanin, C ve E vitamini ile cildi besleyen, cilt yenilenmesini sağlayan ve kronik hastalıkları karşı bağışıklığı güçlendiren bir etkisi vardır. Güzel görünebilmek adına günlük diyette mutlaka bulundurulmalıdır. Tazesinin bulunamadığı dönemlerde küçük bir avuç dolusu kuru çekirdekli üzüm tüketilmelidir.

 siyah üzüm 

ZEYTİNYAĞI:

Omega-9 kaynağı olan cilt, saç ve tırnak sağlığına çok olumlu etkileri olan zeytinyağı günlük diyetimizde mutlaka yer almalıdır. Böylece ileriye dönük cilt kırışıklığı ve saç dökülmesi gibi yaşlanma belirtileri en az şekilde kendini gösterecektir.

 zeytinyağı 

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİ:

Daha parlak bir cilt, daha sağlıklı saç ve tırnak yapısı, daha zinde ve formda bir vücut için gerekli ve vazgeçilmez olan A, C, E, K ve selenyum vitamin kaynakları olan sebze ve meyveler günde en az 5 porsiyon kadar tüketilmelidir.

 sebze ve meyve 

D VİTAMİNİ:

Son günlerin en çok konuşulan antiaging etkisi olan vitaminlerden birisi olmakla birlikte, cildin hafif güneş ışığı görmesi ve beslenmemizde yer vereceğimiz deniz ürünleri ile D vitaminin yaşlandırma karşıtı etkisinden faydalanmış olacaksınız.

 güneş 

SU TÜKETİMİ:

Günde 2 litre ile 3 litre arasında su tüketmeye özen gösterin. Su tüketimi ile birlikte vücut yaşlanmasında oldukça etken olan toksinler, idrar ve ter yoluyla atılabilmektedir.

 su tüketimi 

PEKİ, HANGİ BESİNLER YAŞLANMA ETKİLERİNİ HIZLANDIRIR?

Çeşitli mekanizmalarla vücudun direkt yaşlanmasına sebep olan abur-cubur, aşırı karbonhidratlı besinler, asitli içecekler, nitrat içeriği yüksek sucuk-sosis-salam, salamura besinler, katkı maddesi içeren besinler (monosodyum glutamat), katı yağlar ve işlenmiş rafine besinleri diyetinizden mutlaka uzaklaştırmalı ve tuz tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

CİLDİ GENÇLEŞTİREN 10 SÜPER BESİN

Yayın tarihi: 09.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Her yıl mevsim geçişlerinde hasta olurdum. Bir yıldır bazen morina balığını yiyorum, bazen de ondan elde edilen balık yağını kullanıyorum. Vücut direncimin ciddi anlamda arttığını söyleyebilirim.

11.09.2015 10:32:56 Ayşe Karayel