Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VAJİNİSMUS SİZİ KORKUTMASIN, TEDAVİSİ VAR

Vajinismus sizi korkutmasın, tedavisi var
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merve Savaşkan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Aile Terapisti
 
 

09.01.2019 - 00:01 | Son Güncelleme:

Vajinismus; kadınlarda görülen, cinsel ilişkiye girememe olarak bilinen, evliliği kâbusa çevirebilen bir durumdur. Uzman Psikolog Merve Savaşkan, bu durumun cinsel terapi ile tedavi edilebildiğinin altını çiziyor ve vajinismus problemi yaşayanlara tavsiyeler veriyor.

Vajinismus olan kadın partneriyle istese de ilişkiye giremez, yaşayacaklarından korkar, zevk alamayacağını, canının yanacağını düşünür. Okuyup araştırsa da yakınlarıyla görüşse de bu korkuyu aşamaz ve çaresiz hisseder. Fizyolojik açıdan bir problem olmaksızın doktorları gezer, birçok kez sağlıklı olduğunu doğrulatır. Kimse bir neden bulamayınca psikolojik olduğu düşünülüp bir terapiste gitmesi önerilir. Burada ilk hatırlatma gideceğiniz terapistin sadece psikolog olmasının yetmeyeceğidir. ‘Cinsel terapi’ eğitimi almış ve bu alanda çalışan bir uzman bulunmalıdır. Vajinismusun kadınlarda görülme nedenlerinde özellikle aile baskısı, yetiştirilme tarzı, cinsel mitler, kulaktan dolma yanlış cinsel hikayeler, ilişkilerdeki kaygı, stres, cinsel iletişimsizlik, kendini tanıyamama, kendini beğenmeme gibi birçok neden gösterilebilir. Cinsel terapi ile vajinismus kolaylıkla çalışılabilen bir durumdur. Kişi bu içinde bulunduğu durumdan çıkamayacağını düşünürken, tedavisi mümkündür. Eşlerin özellikle birbirilerini yeteri kadar tanıyamaması, isteklerini, zevklerini keşfedememeleri ve cinsel iletişim sağlayamamaları bu durumu tetikler ve çıkmaza sokabilir.

vajinismus

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapide özellikle kaygı veren bu etmenler ele alınır ve cinsel iletişimin sağlanması amaçlanır. Daha sonrasında verilen bilimsel teknikler ve egzersizler ile bu durumdan kurtulmak amaçlanır. Vajinismus tekrarlamaz ve bir zaman sonra tekrar geri gelmez. Tedavisi bir kereliktir ve ömür boyudur. Cinsel terapide belli aşamalarda bireysel seans gerçekleşirken, eşin desteği de oldukça önemlidir. Eşin süre vermesi, partnerini zorlaması, örnek göstermesi ve pişmanlık cümleleri kurması sakinleştirmeye çalışırken hepten kaygıyı artırabilir. Eşler birbiriyle cinsel iletişim sağlamalı, birbirlerinin sevdikleri, zevk aldıkları şeyleri konuşabilmelidir. Öncelikle kişiler kendi vücutlarını tanımalıdır. 

Kişi herhangi bir hastalığı olduğunda nasıl ki doktora giderek tedavi oluyorsa, vajinismusta da tedavi olunması gerekir. Özellikle yakın çevrede duyulan hikâyeler ya da verilen öğütler kesinlikle tedavi yöntemi değildir. Cinsel terapi ile düzenli çalışıldığında vajinismusun tedavisi sağlanabilen bir problem olduğu unutulmamalıdır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Yayın tarihi: 09.01.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.