Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UYUMLU CİNSEL HAYAT NASIL SAĞLANIR?

Uyumlu Cinsel Hayat Nasıl Sağlanır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.09.2011 - 09:00 | Son Güncelleme:

Ahengin ve uyumun yakalandığı güzel bir cinsel yaşam için tüm ayrıntılar...

Eşinizle birlikte uyumlu bir cinsel hayatınızın olması, ilişkinizi kuvvetlendirmenin yanı sıra, ruh halinizi de olumlu yönde etkiler. Ortak bir ahengin ve uyumun yakalandığı güzel bir cinsel yaşam için, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Doğru Uyum Nasıl Sağlanmalı?

Öncellikle kendinizin ve eşinizin bedenini tanıyın. Kendinizle barışık olun. Kendini tanımayan ve kendi ile ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerin farkında olmayan biri, cinsellikte de rahat olamaz.

Karşılıklı konuşarak cinsellikle ilgili kafanızdaki kaygılarınızı, korkularınızı, üzüntülerinizi, geçmiş sıkıntılarınızı, cinsellikle ilgili beklentilerinizi ve hayallerinizi paylaşmalı ve bunları uygun bir dille iletebilmelisiniz.

Eşlerin birbirlerine karşı saygı ve sevgileri olmadığı takdirde, mutsuz, sağlıksız bir cinsel hayatları olur. Gün içinde güzel jest ve mimikler kullanmak, güzel ve anlamlı bir bakış, bir çiçek vermek ya da telefonla hal hatırı, güzel aşk sözcükleri ile ifade etmek, sevgi ve ilgiyi ifade eden yollardan bazılarıdır.

Eşinizle yeni tanıştığınızda birbirinize ayırdığınız zaman belki daha çokken, sonraları çocuk, iş, arkadaşlar, günlük sorunlara odaklanıp birlikte daha az vakit geçirmeye başlamış olabilirsiniz. Eşinizle birbirinize ayırdığınız zaman ilk günkü gibi olmalıdır.

Çiftler arasındaki farklılıklar kaçınılmazdır ve tartışma ilişkinin doğal parçasıdır. Eşinizle, her zaman aynı fikirde olmasanız bile, sağlıklı bir şekilde tartışmalı ve duygularınızı paylaşmalısınız. Bu, aranızdaki bağı güçlendirir.

Dokunmak insan doğasında var olan bir duygudur ve birey için bir ihtiyaçtır. Dokunmanın vermiş olduğu rahatlık, karşınızdakine güven, destek, koruma, şefkat ve tabii ki heyecan verir.

Partnerinizin geçirdiği değişime uyum sağlamanız ya da birlikte değişebilmeniz, size başarılı bir ilişki sürdürebilmeniz için fayda sağlar.

Alkol ve kafein tarzı içeceklerden sakınmalısınız, çünkü bunlar cinsel hayatınızı olumsuz etkiler. Ayrıca, düzgün ve esnek bir vücuda sahip olmak için spor yapmalısınız. Cinsel ilişkinizde bu küçük ayrıntılara dikkat ettiğinizde aranızdaki uyumun arttığını fark edeceksiniz.

Uzman Psikolojik Danışman Hülya Topal

Yayın tarihi: 11.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bu satırları okuduğum için şanslı hissediyorum aslında toplumumuzun abuk konula yerine gerçek bilgilere ne çok ihtiyacı var herkes paylaşsa teşekkürler...

14.11.2011 13:56:41 Ebru Zümrüt

bu bilgiler işe yara umarım.

Yarar bence

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER