Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜTÜ YAPARKEN CAMLARI AÇIN

Ütü yaparken camları açın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.09.2019 - 16:50 | Son Güncelleme:

Çoğu kadının ütü yapmaktan nefret ettiğini biliyoruz. Peki, vücudumuz da aynı fikirde olabilir mi? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. Sevin Karalar, ütü buharına maruz kalmanın sağlık sorunu yaratıp yaratmayacağını anlattı ve ütü yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Alerjik astım hastalarının kapalı ortamda yüksek nem ile temasının astım ataklarını uyarabileceğini belirten Karalar, uzmanlar olarak astım hastalarının ütü yapmak gibi nemli ortam yaratan durumlardan kaçınmasını önerdikleri belirtti. Özellikle son dönemde satışa sunulan yoğun buharlı ütülerin riskli olduğuna dikkat çekiyor. Astımı olmayanlar için de yüksek derece nemli ortamlar sorun yaratabiliyor.

NEMLİ ORTAMDA MİKROORGANİZMA ÇOĞALIYOR

Astım olmayanların (astım ya da alerji eğilimi de yoksa) kapalı ortamda kalmadıkları ve ütülerin rutin bakımı gerçekleştirdikleri müddetçe sorun yaşamayacağını söyleyen Karalar, ütünün her kullanımda temizlenmesinin gerektiğini ve camların açık tutulması gerektiğini belirtiyor. Nemli ortamın mikroorganizmanın üremesini kolaylaştırdığını ve bu riskten ötürü kapalı ortamda uzun süre kalınmaması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Yayın tarihi: 13.09.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

En sevdigim ev i$lerinden biridir ütü yaz ve ki$ .10 tane gömlek ütüleyebilirim.Kuma$lari man$et ve yakalari ,elbiseleri,etekleri hele bebek kiyafetlerini düzgün hale getirmekden büyük bir haz aliyorum.Sentetik $eyler ve tshirt baskilari ilik ütü ile tersden hafifce ,buharsiz basilir.

03.08.2019 17:31:24 leyla ar......