Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP MİDE AMELİYATI İLE KAÇ KİLO VERİLEBİLİR?

Tüp mide ameliyatı ile kaç kilo verilebilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Burak Uğraş’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
 
 

12.07.2016 - 10:32 | Son Güncelleme:

Diyet ve egzersiz ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü? Cerrahi teknikler ile obezite tedavisi nasıl yapılır? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Uğraş, obezite tedavisi hakkında bilgi verdi.

Obezite en basit fiziksel hareketlerin bile yapılmasına engel olarak, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açan ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite hastaları tip-2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, reflü hastalığı, kalp hastalığı başta olmak üzere çok sayıda hastalığın risk grubu içindedir. Obezite teşhisi vücut kitle indeksi hesaplaması ile yapılır. Vücut kitle indeksi kişinin kilosu ile boyunun oranına göre hesaplanır. Bu hesaplamaya göre kişinin vücut kitle indeks değeri 40’ın üzerinde olan kişilere obezite teşhisi konur. Genel olarak vücut ağırlığı 100 kilonun üstünde olanlar obezite riski taşır.

Tüp mide

TÜP MİDE AMELİYATI NE ZAMAN YAPILIR?

Obezite cerrahi ve cerrahi olmayan teknikler ile tedavi edilebilir. Diyet ya da egzersiz gibi cerrahi olmayan teknikler ile kilo verme tedavinin ilk aşamasıdır. Eğer bu tedavilerle kilo verilemiyor ve beraberinde sağlık sorunları da yaşanıyorsa obezite cerrahisine başvurulabilir. Bariyatrik cerrahi olarak adlandırılan obezite tedavisinde uygulanan birçok yöntem vardır. Obezite tedavisi ile mide hacminin küçültülmesi sağlanır. Örneğin; ‘sleeve gastrektomi’ denilen tüp mide ameliyatı ile midenin %75’i alınır. Böylece midenin hacmi küçültülerek kişinin çabuk doyması sağlanır. İlk birkaç ay hızlı, daha sonra daha düşük hızda kilo verme sağlanır. İki yıl boyunca toplamda fazla kiloların %50 ile %80 arasında verilmesi sağlanır.

tüp mide ameliyatı

AMELİYAT SONRASI AĞRI OLUR MU?

Tüp mide ameliyatı, kapalı teknik ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bir iki dikişlik ufak bir kesiden içeri girilerek gerçekleştirilen ağrısız sızısız, iyileşme süreci kısa olan bir operasyondur. Tüp mide ameliyatı öncesinde hastaya ayrıntılı muayene, endoskopi, ultrasonagrafi, kan tahlilleri ve metabolik değerlendirme testleri yapılır. Tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir yıl içinde %50 kilo kaybı sağlanabilir. Ameliyatın ardından yaklaşık iki yıl boyunca kilo kaybı devam eder. Tüp mide ameliyatı sonrası hipertansiyon ve tip-2 diyabet gibi hastalıklarda da iyileşme görülür.

Yayın tarihi: 12.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.