Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK UYGULAMALARINDA LENFOSİT AŞISI

Tüp bebek uygulamalarında lenfosit aşısı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

15.01.2020 - 15:25 | Son Güncelleme:

Lenfosit aşısı tekrarlayan düşüklerde, infertil çiftlere uygulanmaya başlandı. Başarılı sonuçlar elde edilmesiyle adını çok sık duyar olduk. Peki, lenfosit aşısı nedir? Tüp bebek tedavisinde nasıl kullanılır?

Lenfosit; kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücrelerinin bir türüdür. Lenfositler vücudu hastalıklara karşı koruyan antikorları üretir ve hücreleri tehlikelere karşı uyarmak için kimyasallar gönderir. Vücudumuzda yeterli sayıda lenfosit olması hastalıklara karşı o kadar güçlü olduğumuz anlamına da gelmektedir.

PEKİ, LENFOSİTLERİN SAYISINDA ARTIŞ YA DA DÜŞÜŞ OLUR MU?

Evet. Aşırı stres, sigara içmek, yetersiz ve sağlıksız beslenme gibi faktörler lenfosit sayısını düşürür ve bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir. Yani lenfositler bağışıklık sistemimizin güçlü olması için önemlidir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE LENFOSİT AŞISI NASIL UYGULANIR?

Sık tekrarlayan düşüklerde, infertil çiftlerde başarıya ulaşan lenfosit aşısı; nedeni açıklanamayan infertilite vakalarının birçoğunun bağışıklık sistemi ile ilgili olabileceğini de ortaya koyuyor. Kısacası; annenin bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse, bebeğin anneye tutunma oranı da o kadar artış göstermektedir. Baba adayından alınan kan örneğindeki lenfosit hücreleri ayrıştırılır. Bu ayrıştırma özel solüsyonlar kullanılarak santrifügasyon yapılır, ayrıştırılan lenfositler anne adayının ön koluna 4 ayrı noktadan cilt altına enjekte edilir. İşlem öncesinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri, baba adayından kan alınmadan önce babanın HIV ve hepatit açısından incelenmesidir. Çünkü taşıyıcı olan kişilerden alınan kan ile aşı hazırlanamaz.

Son olarak şunu belirtelim; söz konusu aşının bebeğe ve anne adayına herhangi bir zararı yoktur. Bebeklerde anomali artışı, gelişme geriliği saptanmamıştır. 

Yayın tarihi: 15.01.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.