Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE RAHİM DİNLENDİRME DÖNEMİ

Tüp bebek tedavisinde rahim dinlendirme dönemi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

12.09.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, rahmin dokusunun yapılan tedavi, test ve ilaçlar nedeniyle yorulduğunu, bu nedenle tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak için rahmin belirli bir süre dinlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Günümüzde birçok çiftin tüp bebek tedavisine başvurması nedeniyle bu alanda hızla gelişmeler yaşanıyor. Tüp bebek tedavisinde başarı, elde edilen embriyoların kalitesi ile doğru orantılıdır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi için yapılan testler rahim dokusunun zaman içerisinde yorulmasına neden olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde yumurtayı uyarmak için kullanılan hormonların miktarı, doğal yolla oluşan gebeliklerde doğal şekilde salgılanan hormon miktarından daha fazladır. Bazı durumlarda rahmin aşırı derecede yorulması da sağlıklı ve kaliteli embriyonun kabulünde bazı problemler yaratmaktadır. Bu problemin yaşanmaması için yumurtanın alındığı ayda anne adayı dinlendirilir ve rahim dokusunun eski haline gelmesi beklenir. Bu süreçte embriyo dondurulmaktadır. Transfer tarihine kadar dondurulan bu embriyolar çözülerek anne rahmine transfer edilmektedir. 

RAHİM DİNLENDİRME KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Rahim dinlendirme yöntemi eskiden daha kısıtlı bir kesime uygulanırken günümüzde çok daha fazla kişiye önerilmektedir. Rahim dinlendirme yöntemi ilk başta tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara ve hormonlara karşı aşırı hassasiyet gösterilen hastalara uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde, rahim ortamında herhangi bir bozulma meydana gelmiş olan herkes için tercih edilebilmektedir. Rahim dinlendirme yöntemi artık tüp bebek tedavisinde herhangi bir rahatsızlık yaşanmasa da sadece sosyal nedenlere bile bağlı olarak yapılmaktadır. Bu süreçte embriyo transferi ileri bir tarihe ertelenmektedir. Bu yöntemde önemli olan kısım kaliteli embriyoların başarılı bir şekilde dondurulması ve çözülme sürecinde herhangi bir şekilde embriyoya zarar getirilmemesidir.

DİNLENDİRME SONRASI TRANSFER NASIL YAPILIR?

Rahim dinlendirme yaklaşık olarak 1-2 ay sürmektedir. Bu süreç içerisinde anne adayları aynı zamanda zihnen de gebeliğe hazırlanma fırsatı bulmaktadır. Rahim dinlendirme yöntemiyle tüp bebek tedavisinde gebelik şansı da %5 ile %10 arasında artış göstermektedir. Dinlenme süreci bittikten sonra dondurulan embriyolar çözülerek anne adayına aktarılmaktadır. Çözülme sonrasındaki transfer işlemi taze embriyo transferi ile aynı şekilde işlemektedir. Dondurma ya da çözme işlemlerinin başarılı yapılmadığı durumlarda ise gebelik şansında da olumsuz yönde etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle rahim dinlendirme uygulaması yüksek teknolojiye sahip kliniklerde yapılmalıdır.

AY AY GEBELİK HESAPLAMA

Yayın tarihi: 12.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.