Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TRAVMATİK OLAYLARA DİKKAT!

Travmatik olaylara dikkat!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merve Savaşkan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Aile Terapisti
 
 

15.12.2016 - 14:52 | Son Güncelleme:

İstanbul’da geçtiğimiz Cumartesi akşamı kanlı bir saldırı yaşandı. Beşiktaş Vodafone Arena Stadı yakınlarında ve Maçka Parkı’nda gerçekleştirilen çifte bombalı saldırıda 44 vatandaşımız şehit oldu. Öncelikle yakınlarını kaybedenlere ve bütün ülkemize başsağlığı diliyorum.

Yaşanan olaylar insan olarak dengemizi sarsacak kıvamdayken, özellikle olay anında yakında bulunan ya da bulunmayan herkesi etkileyecek niteliktedir. Unutulmamalıdır ki, herkes aynı tepkiyi aynı zamanda, aynı devamlılıkta göstermez. Travmada da yaşantı anında ya da yaşantıdan sonra, bir etkiyle karşılaşılması mümkündür. Travmatik olaylar insanlarda farklı dönemlerde farklı tepkilere neden olabiliyor.

Voltajın fazla gelmesi sigortayı attırır, böylece beyin travmatik olaylarda sürekli uyarımda olup, işlemleme de zorlanarak kendini koruyamayabilir. ‘Şok dönemi’ diye söz ettiğimiz sürecin, bir ay hissedilmesi normaldir sonradan etkiler azalmaya başlar. Şok döneminde şalterler kapalıdır yani konuşmak istenmeyen kendi kabuğuna çekiliş dönemidir. Daha sonrasında karmaşık duygular (suçluluk, korku, dehşet) başlar. Daha sinirli ve hırçın bir sürece geçirilir. Dikkat dağınıklığı ve hatırlamada güçlük yaşanabilir. İştah- uyku artışı ya da azalışı olabilir, tüm yaşam şartlar kötüleşmeye başlayabilir. Aslına bakarsanız bu belirtilerin hepsi normaldir çünkü yaşananlar anormaldir. Patlamalar, kazalar, ölü sayıları vs. her gün yaşanan normalize edilebilecek olaylar olmayıp dengemizi bozacak niteliktedir.

Peki, şuan ne yapılabilir? Olay yerinde olmayan insanlar, olanlara nasıl destek verebilir?

Özellikle olayı yaşayan kişiye, yanında olduğunuzu hissettirin. Bu tür sorunların psikolog ya da psikiyatriye danışılması, çözüm için ilk adım olacaktır. Çünkü travma sonrasında oluşan belirtilerin tedavi edilmesi mümkündür. Bu tedavilerden yararlanabilmek için konuşmaktan, paylaşmaktan ve destek aramaktan lütfen çekinmeyin.

TRAVMA YAŞAYAN KİŞİLERE SÖYLENMEMESİ GEREKENLER

 1. Öncelikle ‘’Seni anlıyorum’’ demenin hiçbir faydası yoktur. Olayı yaşayan kadar anlamamız mümkün değildir.
 2. Ön yargılı tepkilerde bulunmayın.
 3. Konuşmak ama konuşturulmaya zorlamamak gerekir. Anlatmak zorunda olmadıklarını unutmayın.
 4. Yanlarında olmaya çalışın. Bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sormak önemlidir.
 5. “Üzülme, ağlama’’ gibi ifadeler yararlı olmayacaktır aksine ağlamak ve acıyı bastırmamakta yarar vardır.
 6. “Daha kötüsü olabilirdi’’ tarzındaki cümleler travma yaşayan kişiyle aranıza uçurumlar örer, zaten onun için en kötüsü olmuştur.
 7. “Sen güçlüsün, atlatırsın” demeyin, kimse güçlü olmak zorunda değildir.
 8. “Olayı düşünmemeye çalış, başka bir şey konuşalım.’’ Etkisinin olmayacağı cümlelerden biri daha…
 9. Sadece dinleyip anlamaya çalışın. Güvende olduklarını hissettirip umutların yok olmamasına dikkat edin. Bir uzmandan destek almaya çekinmeyin.
Yayın tarihi: 15.12.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.