Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TOPRAĞA ÇIPLAK AYAKLA BASMANIN FAYDASI

Toprağa çıplak ayakla basmanın faydası
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.08.2016 - 12:20 | Son Güncelleme:

Toprağa çıplak ayakla basmanın, vücuttaki fazla elektriği aldığını hepimiz duymuşuzdur. Peki, bunun bir gerçekliği var mı, yoksa kulaktan dolma bir bilgi mi? İç Hastalıkları Uzmanı Tuncay Filiz, konuyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

"Toprağa çıplak ayakla basmak elektriği alır" diyen Filiz, bahsi geçen elektiriği şöyle anlatıyor: 

"Yaşam, bir enerji alışverişidir. Bu alışveriş metabolik aktivite ile sağlanır. Metabolik aktivite, bir dizi hücresel faaliyetler neticesi açığa çıkan enerji kullanımıdır. Bu faaliyetlerin tümü elektrikseldir. Kalbin çalışması esnasında etrafa yaydığı elektrik enerjisinin elektrokardiyografi ile kaydı, buna son derece yalın bir örnektir. Söz konusu enerji bir taraftan üretilir, diğer taraftan tüketilir. Yaşam dengesi dediğimiz de işte budur. Bu bağlamda, üretilen elektriğin tüketilenle dengelenmesi gerekir."

Vücuttaki Elektrik Dengelenmezse Ne Olur?

Vücuttaki Elektrik Dengelenmezse Ne Olur?

Aşırı elektrik yükünün hücresel faaliyetlerin aksamasına yol açacağını söyleyen Filiz, açıklamalarına şu sözlerle devam ediyor:

"Bu aksama yorgunluğa neden olur. Söz konusu yorgunluk hem bedensel hem de ruhsal niteliktedir. İnsanların giderek doğadan kopması ve toprakla bağlantısını daha fazla kesmesi, bu sorunu tetikleyen öncelikli nedenlerdir. Bu şekilde biriken elektriksel yük, hastalıklara zemin oluşturmuştur. 

Plajda kumlar üzerinde çıplak ayakla dolaşmanın hazzını hangimiz bilmez? Bu hazzın asıl nedeni, vücudumuzda biriken elektrik yükünü çıplak ayaklarımızla toprağa boşaltmaktır. Yani bir çeşit topraklanmaktır. Bu esnada doğayla bir olduğunu hissetmek de ayrı bir avantajdır."

Yayın tarihi: 25.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

cehalet kokmanızı anlayabiliyorum. sizde bilmediğiniz konularda yorum yapmaktan sakının. cehalet kokusu üzerinize sinmez bu şekilde.(ali Akarca) yazıyı okuyabildiyseniz çıplak ayakla toprağa basmanın elektriği aldığından bahsediyor. toprağa basmanın mümkün olmadığı bu devirde bu işlemi abdest alarak yapabilirsiniz. isterseniz bilimsel araştırmasını yapın yada araştırın. böyle keklenmezsiniz. ayrıca bana laf atacağına kendi yorumunu yap. saf olma.

17.02.2015 15:40:41 yunus tunçok

cocuken ayakabisiz topraga zipladigimda sanki ayaklarimdan elektirik carpmis gibi oldu babaannem vucudundan elektirik cikmistir demisti..

28.02.2012 00:37:57 Funda dereci
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER