Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TEOG TERCİH VE LİSELERE GEÇİŞ REHBERİ

TEOG Tercih ve Liselere Geçiş Rehberi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.06.2015 - 10:40 | Son Güncelleme:

Tercih döneminde öğrencilerin ve ailelerin merak ettikleri konuları Psikolojik Danışman Şamil Saribaş’la konuştuk.

Tercih döneminde başvurulara kısa bir süre kala ailelerin ve öğrencilerin merak ettikleri soruları Psikolojik Danışman Şamil Saribaş yanıtladı. İşte tüm merak edilen soruların uzmanından cevapları...

Lise tercih süreci genel hatlarıyla nasıl gerçekleşecektir?

Tercih süreci; “Özel Okul” tercihleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan “Güzel Sanatlar/Spor Liseleri” ve TEOG - YEP sonucu ile öğrenci alan “Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Meslek, İmam Hatip ve Çok Programlı Anadolu Lisesi” tercihleri olarak üç kategoride ele almamız daha sağlıklı olacaktır. Üç okul kategorisinin de tercih süreci ve başvuru tarihlerinin farklı olduğunu en baştan belirtmek isterim. Bu yıl tek bir liste üzerinden karma 25 tercih alınacak ve sadece bir kez tercih işlemi yapılacak.

Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek. Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri halinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

Tercih yapacak öğrencilere ve ailelere ilk öneriniz nedir?

MEB tarafından yayınlanan “Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” ile özel okullar tarafından açıklanan okula öğrenci alım şartlarını mutlaka okusunlar, MEB’in yayınladığı tercih tanıtım videosunu izlesinler ve bu süreçte mutlaka güvendikleri bir uzmandan destek alsınlar.

  

Öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları (YEP) ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

Öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları 24 Haziran 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

Peki, hangi öğrenciler tercih yapabilecek?

8. sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler taban puan uygulaması olmadan tercih yapabilecek.

Okul tercih ederken nelere dikkat edilmeli?

Lise tercihi artık büyük oranda istenilen üniversitenin de giriş anahtarı oluyor. Bu nedenle öncelikle öğrenci ilerde okumak istediği alanlarda eğitim alabileceği bir okul türünü tercih etmeli. Okulun tarihi, başarıları, projeleri, öğretmen kadrosu, üniversite başarısı, eve yakınlığı, ulaşım imkânları, okulun sosyal olanakları gibi daha birçok kriteri gözden geçirmek gerekiyor. Kararsız kalınan konularda mutlaka profesyonel bir uzmandan destek alınmalı.

Yayın tarihi: 23.06.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.