Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TAZE BALIK, GÖZÜNDEN ANLAŞILIR!

Taze balık, gözünden anlaşılır!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.09.2013 - 13:00 | Son Güncelleme:

Balık satın alırken nelere dikkat edilmeli?

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, “Taze balık, gözünden anlaşılır” uyarısında bulundu. Bu faydalı besinin haftada 2 kez tüketilmesi gerektiğini belirten Albay, balık seçmenin püf noktalarını da sıraladı.

Prof. Dr. Meriç Albay, yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de su ürünlerindeki av yasağının sona erdiğini, bu nedenle balık tüketiminin artacağını söyledi.

Albay, balıkların protein içeriği ile A, D, K ile B grubu vitaminler açısından zengin olduğunu vurgulayarak, iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynak olan balığın, insan vücudunda üretilemeyen ve bu nedenle mutlaka besinler yoluyla vücuda alınması gereken çoklu doymamış yağ asitleri ile Eikosapentaenoik Asit (EPA) ve Dokosaheksaenoik Asit (DHA) içerdiğini de anlattı.

Haftada en az 2 kez balık tüketilmeli

EPA ve DHA'nın kalp-damar, şeker ve kanser gibi hastalıklardan korunmada önemli etkisi olduğunu ve bunun sağlanması için haftada en az 2 kez balık tüketilmesi gerektiğini ifade eden Albay, şöyle devam etti:

"Özellikle beyin gelişiminin çok hızlı olduğu 0-3 yaş dönemi için balık ayrı bir önem taşımaktadır. Biyolojik değeri yüksek protein ve esansiyel amino asit kaynağı olan balık, içerdiği omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri ile beyin gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu nedenle özellikle gebelikten itibaren anne adaylarının ve 7. aydan itibaren tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerin tükettiği balık, beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir."

Balığın süt ürünleri ile birlikte tüketilmesi doğru mu?

Prof. Dr. Albay, balığın, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri ile birlikte tüketilmesinin zehirlenmeye neden olacağına dair yanlış bir kanı bulunduğuna değinerek, her ikisinin de taze olması durumunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını kaydetti.

Balık satın alırken bunlara dikkat!

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi veren Albay, şunları söyledi:

"Satın alırken balığın gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, balığın sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekmektedir. Konserve balık satın alırken, mutlaka etiket bilgiler okunmalı, son kullanma tarihine, kutuda delik ve hasar olmamasına dikkat edilmeli."

Prof. Dr. Albay, balığın 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletilmemesi gerektiğinin altını çizerek, "Pulları ve içi temizlendikten, yıkanıp, iyice kurulandıktan sonra pişirilinceye kadar uygun bir kapta buzdolabı ısısında muhafaza edilmeli" diye konuştu.

A.A

OMEGA 3 AÇISINDAN ZENGİN BİR KAYNAK OLAN SOMON BALIĞININ BU TARİFİNE BAYILACAKSINIZ!

Yayın tarihi: 03.09.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Beyler lütfen insanlarla dalga geçmeyelim.Ayın sonunu nasıl getiririm hesabını yapan bu toplum.Haftada iki kez nasıl Balık tüketecek?Palamut 15 tl.Yaklaşık 600-700 gr.içini çıkar temizle geriye 400 gr falan kalır. Aile 4 kişi 100 er gr etBunu çoluk çocuğun önüne koymaya insan utanır.

27.10.2014 18:41:25 mehmet akpınar