Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SOĞUK HAVADA SPOR YAPARKEN UYULMASI GEREKEN 5 KURAL

Soğuk havada spor yaparken uyulması gereken 5 kural
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.11.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Mevsime uygun kıyafetler giyerek kışın da keyifle spor yapabilirsiniz.

Mevsime uygun kıyafetler giyerek, su içmeyi de ihmal etmeden kış aylarında da keyifle spor yapmanız mümkün. Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, kışın açık havada spor yaparken uyulması gereken kuralları sıraladı.

Açık havada spor yapıyorsak hava şartları bizim için önemlidir. Yürüyüşe çıkmadan önce hava durumuna göz atmak faydalı olabilir. Çünkü hava koşulları hakkında bilgimiz olursa kıyafetimizi de doğru seçebiliriz. Seçilen kıyafetler bizi üşümek veya ıslanmak gibi durumlarından koruyacaktır.

1. KURAL: GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN

Spor yaparken, havanın derecesine göre termal bir içlik seçmeniz uygun olacaktır. Teri çekip suyu alması sebebiyle tercih edilen pamuklu kumaşlar ıslak kalabilir, ıslaklığı dışarı atmadığından da sizi hızla soğutup üşütmenize sebep olabilir. Bir üst katman sizi ısıtacak türde olmalıdır (Örneğin, polar kumaşlar). En üst katman rüzgarlık veya yağmurluk olmalıdır. Katman sayısı hava şartlarına ve yapılan egzersizin yüklenme dercesine göre artırılabilir veya azaltılabilir. Seçilen kıyafetlerin kolayca çıkarılabilir ve taşınabilir türden olması avantajdır. En son aktivitenizin bittiği yerde üzerinizi değiştirmeniz için yanınızda yedek kıyafet bulundurmanızda fayda vardır.

Soğuk havada spor yaparken uyulması gereken 5 kural

Yayın tarihi: 03.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.