Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZ DE EVLİLİK KORKUSU YAŞIYOR MUSUNUZ?

Siz de evlilik korkusu yaşıyor musunuz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.09.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

KizlarSoruyor.com, üyeleri arasında yaptığı son ankette "Evlilik korkusu yaşıyor musunuz? Sizde bu korkuyu yaratan sebepler neler?" sorularının cevabını aradı.

Oylamada kadınların da erkeklerin de en büyük korkusunun "geçinememe ve boşanma ihtimali" olduğu görüldü. İlginç bir şekilde hem kadınların hem de erkeklerin en çok seçtiği şık "Evlenmekten korkmuyorum" oldu.

Oylamaya 2.160'ı kadın, 1.811’i erkek olmak üzere toplam 3.895 kişi katıldı. Evlenmekten korkan kadın ve erkek katılımcıların hemfikir olduğu seçenek en büyük korku sebebi (%22) olarak ortaya çıkan "Geçinememe ve boşanma" korkusu oldu. Bundan sonra kadınlar en çok "Aile ve çocuk yapma sorumluluğunun ağır gelmesi" seçeneğini işaretledi (413 kadın) , bu seçeneği seçen erkeklerin sayısı kadınların sayısının neredeyse yarısıydı (208 erkek).

Erkeklerin listesinde "maddi olanaksızlıklar" ikinci sırada iken (266 erkek) , kadınlarda bu seçenek çok daha az işaretlendi (93 kadın). İki taraf için de "nişan, düğün gibi merasimlerin getirdiği stres" en az işaretlenen şık oldu (%4). Oylamaya katılanlar arasında en çok tercih edilen şık ise %24 ile "evlenmekten korkmuyorum" oldu.

kızlar soruyor anketi

İŞTE ÜYELERİN BELİRTTİKLERİ GÖRÜŞLERDEN BAZILARI:

nurse1963 Yaş: 22

Evlendiğinde sadece eşin ve sen evlenmiyorsun. Açıkçası benim en büyük korkum ailesiyle anlaşabilmek.

voluptuous Yaş:24

Korkacak bir şey yok. Kafama göre bir hayat arkadaşı bulunca nikâhı basarım, o kadar.

nuagerouge Yaş: 18

Kariyer sahibi olmak istiyorum. İşten gelip ev işi, yemek hazırlama derken kendine ayıracak zamanı olmaz insanın. Ve böyle bir ülkede çocuk doğurma sorumluluğunu taşıyamam. Ayrıca çevremdeki çoğu görümce ve kaynana takımını görünce istemem yan cebime koy.

SinirliBiber Yaş: 34

Hayat 2 kişiliktir. Tek başına sadece bir kısır döngü yaşarsın. Evlilik köpek değil ki korkasın :)

sbusesYaş: 23

Doğru insanı bulduktan sonra evlilikten korkmam. Eğer karşımdaki insana güvenmezsem bu nedenlerin hepsini hisseder ve korkarım.

EdisonStoneYaş: 22

Bir kadınla evlenip 40 yıl ömür geçirmek pek hayal etmediğim bir şey. Sabırsız biriyim tahammül edemem bütün gün eşime. Evlenip boşanmaktansa hiç evlenmemek daha iyi. Sonra olan çocuklara oluyor maalesef ayrılınca.

TanHannYaş:22

Sadece ailemden ayrılacağım için üzgünüm eskisi gibi her sabah kahvaltı yapamayacağız ve her gün onları göremeyeceğim onun dışında evliliğin getireceği tüm sorumlulukları alabileceğimi düşünüyorum.

OgzhnOztknYaş: 18

Geçinememe ve boşanma ihtimali.
Evleneceksem hayatta sadece 1 kez evlenmek isterim ama insan kendisini bile o kadar iyi tanıyamıyor karşısında ki kişiyi nasıl tanısın? Evlenmeden önce uzun bir süre çiftler birbirini tanımalı o zaman evlilik korkusu olacağını düşünmüyorum.

takintiliyim-arkadasYaş:23

Evlenememe korkusu yaşıyorum.

mistik09Yaş:29

Halen bir iş bulamadım, bulsam dahi kendi karnımı zor doyuracağım ne yazık ki bayanlar haklı olarak iyi bir geliri olan beyleri tercih ediyor. En azından çevremde tanıdıklarım öyle. Bu konuda şansımı oldukça düşük görüyorum. Bilemiyorum söz nişan düğün derken onca masrafın alından kalkmak mümkün değil. Allah evleneceklere yardım etsin.

pentinYaş: 26

En son sevgilimden, annesi ısrarla istemeye gelmek istediği için ayrıldım. Sanırım kendimi hazır hissetmiyorum.

deadman1Yaş: 18

Geçinememe değil de... Bu devirde boşanma aldatma çok sık olduğu için ben de başıma gelmesinden korkuyorum. Ben daha bu yaşta sevgiliyken ayrılığa dayanamama, kabullenememe korkusuyla sevgilim olmasına korkuyorken evlenip de boşanmayı hiç kaldıramam :(

Yayın tarihi: 10.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.