Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİGARA BAĞIMLILIĞI VE PSİKOLOJİK TEDAVİSİ

Sigara bağımlılığı ve psikolojik tedavisi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.06.2016 - 09:34 | Son Güncelleme:

Sigarayı bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesi sigara tiryakisi oluyor!

Sigarayı bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesinin sigara tiryakisi olduğunu belirten Uzman Psikolog Nilüfer Yalınçetin sigara bağımlılığını ve sigarayı bırakırken alınabilecek psikolojik desteklerden bahsetti.

Sigara tüketimi son yıllarda artış göstermiştir. Günümüzde sigara küresel bir kriz halini almıştır. Her sigara kullanıcısı iki kişiden birinin sigarayla ilişkili bir hastalıktan öldüğü görülmektedir.

Sigara içme ile hastalık ve ölüm oranları arasındaki bağlantı günümüzde kesin olarak gösterilmiştir. Hayatının geç döneminde bile olsa sigarayı bırakmak sigara içenlerdeki erken ölüm riskini azaltır, sağlığını iyileştirir.

NİKOTİN BAĞIMLILIĞI

Sigara dumanının 4000'den fazla kimyasal madde içerdiği bilinmektedir. Sigara içicileri nikotin bağımlılığı nedeniyle sigara içme arzusu duyarlar, ancak zararın büyük kısmı yanan tütünden çıkan katran benzeri gazlardaki diğer kimyasal maddelerden kaynaklanır.

 sigara 

SİGARA KOAH’IN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Sigara içiminin neden olduğu en önemli hastalıklar solunum yolları rahatsızlıkları ve KOAH'tır. 2000 yılında Türkiye'de sigara kaynaklı KOAH nedeniyle 12.902 ölüm meydan gelmiştir ve sigara KOAH'ın en önemli nedeni olarak gösterilir.

Ortalama bir sigara tiryakisinin kalp hastalığı riski hiç sigara içmemiş birine göre yaklaşık 2 kat fazladır.

Kalp damar hastalıklarına yakalanma riski hafif sigara içicilerinde bile vardır. Risk toplamda ne kadar dumana maruz kaldığıyla orantılıdır. Pasif içicilerde kalp hastalıklarına bağlı ölümler hiç dumana maruz kalmayanlara göre %30 daha fazladır.

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 07.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.