Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

‘SANAL GERÇEKLİK TERAPİSİ’ KAYGILARI AZALTIYOR

‘Sanal gerçeklik terapisi’ kaygıları azaltıyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
17.06.2016 - 09:33 | Son Güncelleme:

Yaygın görülen fobi türleri bu yöntemle ortadan kalkıyor.

Psikolog Ertuğ Gül, kaygıları azaltmada kullanılan yeni ve umut verici bir yaklaşım olan 'sanal gerçeklik terapisi' hakkında bilgi verdi.

Fobilerin, özellikle de ileri seviyedeki fobilerin, insanların hayatını oldukça zorlaştırdığı hatta yaşanmaz kıldığı bir gerçek. Ülkemizde en yaygın rastlanan fobi türü basit veya diğer adı ile özgül fobilerdir.

 • Hayvan fobisi,
 • Yükseklik korkusu,
 • Uçak korkusu,
 • Kapalı ve açık alan fobileri gibi yaygın görülen fobi türleri günlük hayatımızı kısıtlamakta, yaşam kalitemizi düşürmektedir. 

Son yıllarda sanal gerçeklik teknolojilerinin özgül fobilerin tedavisinde kullanılması çalışmaları çok yüksek oranlarda başarı göstermiştir. Bu terapi, sosyal ilişkileri geliştirme konusunda güçlük çeken sosyal fobide de başarı göstermiştir.

Geleneksel yöntemlere kıyasla, terapide sanal gerçeklik kullanımının, maliyet, süre ve "bulunma hissi" açılarından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Terapide sanal gerçekliğin kullanılması tedavinin gerçekliği ve etkisinden hiçbir şey kaybettirmiyor. Çünkü, fobisi olan kişilerin tepkilerinin şiddeti ve endişe seviyeleri, fobinin kaynağının ne kadar gerçek olduğuyla ilgili değil.

Özellikle toplum içinde konuşma yapma gibi durumlarda dinleyici bulmak ve alıştırma deneylerini gerçekleştirmek zor olabilir. İzleniyor iken bir eylemi gerçekleştirme veya pazarlık yapma gibi konular sanal gerçeklikte kolayca ele alınabilir. Alıştırma süresi istenildiği kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir. Anksiyete kaynağı olan durum, terapi ortamında sanal olarak yaratılır.

Gerçek hayatta alıştırmadan farklı olarak sanal gerçeklikte uyaran terapist tarafından ayarlanabilir.

Psikolog Ertuğ Gül

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 17.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.