Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAĞLIKLI VE GÜR SAÇLAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Sağlıklı ve gür saçlar için tedavi yöntemleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

04.07.2018 - 08:00 | Son Güncelleme:

Sağlıklı ve gür saçlar özgüvenin artmasına ve kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk; günümüzde artık saç dökülmesinin ve cansız saç sorununun önüne rahatlıkla geçilebileceğini söyledi, sağlıklı saçlar için uygulanan tekniklerden bahsetti.

Saç dökülmesi ya da cansız saç sorunu yaşıyorsanız, erken yaşta saç analizi yaptırarak hayatınız boyunca sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Basit bir kan ve hormon testi ile saç dökülmesine neden olan sorunlar tespit edilerek kişiye özel tedavi teknikleri uygulanabilir.

SAÇA VİTAMİN DOPİNGİ YAPILABİLİYOR

Saçları canlandırma ve kayıpları önleme konusunda etkili yöntemlerin PRP, mezoterapi ve kök hücre tedavileri uygulanabiliyor. Saç mezoterapisi, sağlıksız saçlara ve kayıplara neden olan vitaminleri, mineralleri ve proteinleri yerine koymanın en iyi yolu. Düzenli uygulandığında saç dökülmesini önleyen, saçların daha canlı ve sağlıklı çıkmasını sağlayan saç mezoterapisi sayesinde, saçın ihtiyacı olan her şey, saçlı deriye enjekte ediliyor. Klinik ortamda uygulanması gereken bu yöntemde, saçta seyrelme riski taşıyanlar acısız bir yöntemle saç kayıplarını önleme şansı da yakalayabiliyor. Kökleri besleyen ve kan dolaşımını artırıcı vitaminlerin, özel iğnelerle kıl köklerine verilmesiyle yapılan bu işlem, aynı zamanda sağlıksız saç ve kellik riskine karşı en çok tercih edilen uygulama.

saç sağlığı

KÖK HÜCRE TEDAVİSİYLE SAÇLAR CANLANDIRILABİLİR

Saç bakımında uygulanan alternatif koruyucu yöntemler arasında yer alan PRP ise, 6 ay gibi bir sürede yeni saçlarının çıkmasını, var olan saçlarının güçlenmesini sağlıyor. Bu yöntemde kişinin kendi kanındaki iyileştirici hücreler ve büyüme faktörleri kullanılıyor. PRP saç tedavisi, doku yenilenmesi temeline dayanıyor. Kişinin kendisinden alınarak zengin plazmaları ayrıştırılan kan, yeniden kişinin saç derisine enjekte ediliyor. Bu yöntemle saç kaybı durdurulmaya ve zayıflamış saç kökleri güçlendirilmesine çalışılırken, ileride büyük bir saç ekimi yaptırmaya karşı da koruyucu bir önlem alınmış oluyor. 

Kök hücre ile saç tedavisi ise PRP’ye benzer bir mantıkla uygulanıyor. Bu yöntemle, saç kökleri zayıflamış ve yıpranmış bölge taze hücrelerle yeniliyor. Bu işlem için karın bölgesinden yağ alınıyor. Özel laboratuvarlarda işlemden geçirilen yağdan kök hücreler ayrıştırılıyor ve saçın güçsüz olduğu bölgelere veriliyor. Yöntem, uygulandığı bölgenin doku kalitesini artırıyor. Tedaviden sonra uygulama yapılan deri, bağ dokusu anlamında zengin hale geliyor ve en ince tüyler bile canlandırılıyor.

Mezoterapi, PRP ve Kök Hücre tedavileri, belirli aralıklarla düzenli olarak uygulandığında saç dökülmesini ve sağlıksız saç sorunlarını önlüyor. Beslenme, stres, sigara, alkol ve uyku düzeninin de tedavi sürecini önemli derecede etkileyebiliyor. 

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN VİTAMİN VE MİNERALLER

Saç için en önemli vitamin biotindir. B7 vitamini ya da H vitamini olarak da bilinir. Eksikliğinde saçta yoğun dökülmeler yaşanır. Vücutta birçok biyolojik fonksiyonun yapısına katılan çinko, saç ve tırnak yenilenmesi, büyüme ve gelişmesinde etkili olan bir mineraldir. Folik asit, diğer adı B 9 vitaminidir. Eksik olduğunda saçlar yavaş uzar, kolay kırılır ve cansızlaşır. E vitamini, hücrelerin, dolayısıyla cildin yenilenmesinde önemli bir vitamindir. Kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan, dolaşımını artırır. Vücutta eksik olduğu durumlarda hücre yenilenmesi yavaşlar. Sağlık açısından birçok önemli faydası bulunan A vitamini, dokuların oranımı işleminde, hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynar. Eksikliği kuru ve kırılgan saçlara sebep olur. Dokuları yenileme özelliği olan C vitamini eksikliği, saç uzamasını geciktirir, saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesine neden olur. Ayrıca önemli bir antioksidandır. Güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını korur. Kansızlığın en önemli nedenleri arasında yer alan demir eksikliği, saç dökülmesi ve cansız saçların da ana nedenleri arasındadır. Vücudunun ihtiyaç duyduğu, ama vücut tarafından üretilmeyin Omega 3 yağ asidi, hücre zarı için çok önemlidir. Neredeyse vücuttaki bütün organ ve organ sistemleri için çok önemlidir. Saç telinin de yüzde 2-4’ü yağ asitlerinden oluştuğu için saç telinin yapı taşlarından biridir.

 

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 04.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.