Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PANİK BOZUKLUK NEDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Panik bozukluk nedir, nasıl anlaşılır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merve Savaşkan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Aile Terapisti
 
 

21.04.2017 - 16:37 | Son Güncelleme:

Panik ataklar aniden ortaya çıkan çok şiddetli kaygı nöbetleridir. Peki, panik bozukluk nasıl teşhis edilir, tedavisi nasıl yapılır? Psikolog ve Aile Terapisti Merve Savaşkan anlatıyor...

Son zamanlarda, “Panik hastasıyım. Kendimi bildim bileli panik biriyimdir, meğer hastaymışım” gibi cümleler neredeyse günlük sohbetlerimizin birer parçası haline geldi. Bunları söylerken genellikle panik bozukluk denilen hastalığın aslında nasıl bir şey olduğunu bilmiyoruz. Hatta her heyecanı ve sıkıntıyı panik atak sanıyor; heyecanlı, tedirgin kişilik yapımızı bile panik atak şeklinde adlandırıyoruz. Oysa panik bozukluk oldukça sık görülen, tedavisi olan bir problemdir.

DOĞRU TEDAVİ VE DOĞRU TEŞHİS ÖNEMLİ

panik bozukluk

Panik bozukluk, beynimizde nöron adı verilen sinir hücrelerinden salgılanan, heyecan ve duygusal yaşantılarımızı düzenleyen bazı beyin hormonlarının anormal çalışması sonucu oluşur. Ayrıca panik bozukluk, günlük yaşantımızda yaptığımız bazı davranışlarımızın sonucunda ortaya çıkan ve tamamen “doğal ve zararsız” olan çarpıntı, terleme, nefes sıkışıklığı ya da baş dönmesi gibi bedensel belirtilerin, hasta tarafından kötü bir hastalığın belirtileri olarak değerlendirilmesidir. Bunun sonucunda da “Kalp krizi geçiriyorum”, “Öleceğim”, “Çıldırıyorum”, “Felç olacağım” şeklinde yanlış yorumlanması ile oluşur. Doğru uygulamalar ve doğru teşhis oldukça önemlidir.

Unutulmamalıdır ki panik bozukluk, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fiziksel olarak hissettiğiniz belirtiler ne kadar gerçekçi olsa da düşündüğünüz amaca hizmet etmeyecektir. Kalp krizi geçirmek ya da aklınızı kaybetmek bu kadar kolay değildir. Belirtiler ne kadar yorumsal olarak düşüncelerinize uyum sağlasa da bunlar panik bozukluk tanısının işaretleri olabilir. Bunun için doğru teşhis oldukça önemlidir. Sonrasında ise psikolojik destek alarak yanlış algıları düzeltmek ve baş etme yöntemlerini genişletmek mümkündür.

Hayatın sizi zorladığı anlarda sadece bedeninize değil ruhunuzun sağlığına da fırsat tanıyın.

Yayın tarihi: 21.04.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.