Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖNCE BARIŞIN SONRA CİNSELLİK YAŞAYIN

Önce barışın sonra cinsellik yaşayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merve Savaşkan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Aile Terapisti
 
 

24.09.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

İlk seansa çift terapisine gelen kişilerin genellikle cinsellik dışında problemlerle çeşitli ilişki şikâyetleri ile terapiye başvurduğunu görmekteyiz. Terapide cinsellik sorulduğunda ise kaçamak ya da üzeri kapalı cevaplar almaktayız. Ancak seanslarda çiftleri değerlendirirken en önemli unsurlardan biri de cinselliği de değerlendirmektir.

İlişkinin bir parçası olan cinsellikte eşler birbirleri ile her tartışma sonucunda yatak odalarını kullanmaya başlıyor. Eğer ilişkileri iyi gidiyorsa cinsel hayatları da sağlıklı olabiliyor. İyi gitmeyen bir ilişki mevcutsa çiftler cinselliği keserek cezalandırma ya da doğrudan yatak odalarını ayırarak kazanç sağlama peşinde olabiliyorlar. Oysa bizler kişilere yatak odasının bir barışma ya da küsmeyle şekillenecek bir oda olmadığını göstermeye çalışıyoruz.

BARIŞMAK İÇİN CİNSELLİĞİ KULLANMAYIN

Cinselliğin kalitesini çiftlerin tartışmalarının belirlememesi gerekiyor. Barışmayı bilmeyen kişiler cinselliği kullanarak bu durumu atlatmaya çalışabiliyor. Dolayısıyla çiftlerin bu dengesi karıştığında cinselliği barışma malzemesi ya da küsme malzemesi haline getirebiliyorlar. Bu durumu özellikle cinsellik bir görev haline getirmiş çiftlerde görmekteyiz.

barışma seksi

PARTNERİNİZLE CİNSEL HAYATINIZ HAKKINDA KONUŞUN

Cinsellik evliliğin ve ilişkinin bir parçasıdır. Kişilerin cinsel ilişki ve cinsel temastan karşılıklı zevk almaları cinsel hayat kalitesini artıran esas husustur. Özellikle cinsel isteksizlik çiftlerin birbirleri ile olan ilişkisinin yolunda gidip gitmemesine göre şekil alabilir. Cinsel olarak isteksiz olan taraf karşı tarafa da kaliteli bir cinsel ilişki yaşatamadığından, kişiler cinsel anlamda uzaklaşma yaşayabilir. 

Kişilerin cinselliği bir görev olarak görmemeleri, birbirleri ile cinsel iletişim kurabilmeleri, cinselliği konuşabilmeleri ve kavgalarının sonucu olarak cinselliği kullanmak yerine önce barışıp sonra cinsel ilişkiye girmeleri önem taşımaktadır. Cinsel isteksizliğin olmaması için kişiler ilişkileri normal giderken birbirleriyle cinselliği konuşmalı, cinsel ilişki kalitelerini puanlamaları ve nelerin puanı yükseltebileceği hakkında konuşarak birbirlerini eleştirerek paylaşımda bulunmaları etkilidir. Kötü giden bir evliliğin cinselliği etkilediği gibi kötü giden bir cinsel hayatın da evliliği etkilediği unutulmamalıdır.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL  

Yayın tarihi: 24.09.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.