Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖĞRETMENLERDE BU HASTALIK NEDEN OLUŞUYOR?

Öğretmenlerde bu hastalık neden oluşuyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Rengin Türkgüler’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

24.07.2015 - 09:00 | Son Güncelleme:

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, toplumda öğretmen hastalığı olarak da anılan bu hastalığın nasıl tedavi edilebileceğini açıklıyor.

Nedir bu öğretmenlerin çektiği? Eskiden tebeşir dozu alerjisi vardı, çok şükür teknoloji ile bunu atlattık. Ancak uzun süre ayakta durmaktan oluşan varisleri ne yapacağız? Teknoloji gene yardımımıza koşuyor! Evla yani Lazerle Varis Tedavisi ile 1 saatte kalın varislerinizden kurtulmak ya da Skleroterapi yani Köpük Tedavisi ile kılcal varislerinizden kurtulmak mümkün.

Varis; yüzeysel toplardamarların (kirli kanı toplayan damar) geniş ve kıvrımlı hale gelmesi ‘varis’ olarak nitelendiriliyor. Yerçekiminin etkisiyle daha çok bacaklarda görülen bu hastalık, dünya genelinde yaklaşık yüzde 23,4 oranında, bir başka deyişle yaklaşık olarak her 4 kişiden birinde ortaya çıkıyor.

Varis tedavisi ertelenirse büyük sorunlarla karşılaşılabilir!

Varis, genellikle sadece estetik bir problem olarak görülüyor. Ancak aslında tedavide geç kalındığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına, damarda pıhtılaşmalara ve hatta ayak bileklerinde açık yaralara neden olabilen bir hastalık. Özellikle pıhtı oluşması sonrasında akciğere pıhtı giderek ölümcül tablo bile gelişebiliyor. Dolayısıyla öncelikli olarak varis oluşmasını önlemek, eğer oluşmuşsa erken dönemde tedavi ettirmek gerekli.

Devamlı ayakta durmak veya hareketsiz oturmak çok sakıncalı!

Toplumda öğretmen hastalığı olarak da anılan varis aslında devamlı ayakta duran insanlarda oluşmakta; aşçılar, garsonlar, kuaförler, manavlar, estetisyenler, askerlerde de sık sık görülmekte. Oluşmaması için devamlı ayakta durmamak veya hareketsiz oturmamak gerekiyor. Kişi devamlı ayakta durmak veya hareketsiz olarak oturmak zorunda ise, ayaklarını pedala basar gibi ya da ritm tutar gibi hareket ettirerek varis oluşumunu ve/veya oluşmuş variste pıhtı oluşumunu engellemekte etkili olacaktır.

Tabii ki tüm bunlara rağmen varis oluşmakta. Önemli olan bu aşamaya geldikten sonra varisin tipini belirleyip bir yol haritası çıkarmak ve tedavi sürecini biran önce başlatmak olmalı. Girişimsel Radyoloji Uzmanları bu aşamada çok etkinler. Çünkü hastanın bacak damarlarını Doppler US ile değerlendirip venöz haritalamasını çıkarıp tedavi şeklini belirliyorlar. Tedavi sonrası da yine aynı doktor tedavi sonuçlarını değerlendirilebiliyor.

Sonuç olarak; özellikle öğretmenlerde olan varis ciddi ancak tedavi edilebilir bir sağlık problemidir.

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler

Yayın tarihi: 24.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.