Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NEDEN CİNSEL İÇERİKLİ RÜYALAR GÖRÜYORUZ?

Neden cinsel içerikli rüyalar görüyoruz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.01.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rüyalar; çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinç dışımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsellik ve saldırganlık gibi dürtüleri barındırır. Bilinç dışımızda saklı, düşünce, his, korku, kaygı ve arzuların, kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çıkmasıdır. CİSED Onursal Başkanı Cem Keçe, neden cinsel içerikli rüyalar gördüğümüzü ve rüyaların altında yatan nedenleri anlatıyor.

Rüyalar bilinç dışımıza açılan kapılardır. Bilinç dışı; ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar; uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu da olabilir. 

Rüyaları gizil anlamlı rüyalar ve görünür içerikli rüyalar olmak üzere ikiye ayırmak gerekiyor. Gizil anlamlı rüyalar; bilinç dışı ve alt beyin rüyalarıdır ve sembolik anlamlar taşırlar. Takıntılar sembollerle ifade edilirler ve takıntıların daha az oluşması için; iki yaşından sonra çocukların, kardeşleri, anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneriyoruz. Vajinismustan erken boşalmaya kadar cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Örneğin penis; rüyalarda bir yılan, uzun bir ağaç ya da sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir. Görünür içerikli rüyalar ise; günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz üstbeyin rüyalarıdır. Patronuna kızan bir işçinin rüyasında patronunu döverken görmesi buna örnek olarak verilebilir.

Yayın tarihi: 25.01.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Artık ben de rüya görmüyorum. Son gördüğüm rüyalardan biri şuydu: Dalmaçyalım önümde koşuyordu, birden dipsiz bir kuyuya düştü. Ben de peşinden atladım. O sırada çok kötü bir hisle uyandım. Bu rüyadan sonra köpeğim Ehrlichia oldu ve bütün yaz boyunca onu iyileştirmekle uğraştım. Zorlu bir süreçti. Neyse ki iyileşti. Demek ki rüyanın devamında kuyudan sağsalim çıkmışız:...

09.12.2016 13:48:22 Gürhan Salihlili

Ben artik hic rüya görmüyorum.. Zihinsel ve bedensel yorgunlukdan sanirim..Cinsel rüyalari genelde hormonlarin etkisiyle sabaha karsi istemsiz ejakülasyon olan erkekler görür..Bayanlar daha komplike rüyalar görürler... kadin direk cinsellik yerine sevdigini görür,bilincalti cok derin bir dünyadir.Te$ekkürler.

26.07.2016 16:48:40 Leyla Ar....
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER